پروژه سیستم مدیریت هوشمند ساختمان(BMS) 

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS (Building Management System ) سیستمی است که به فعالیتها و امور ساختمانها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می­نماید. این سیستم می­تواند با توجه به کاربری ساختمان ( مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و … ) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت­های اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم­­های روشنایی، سیستم­های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاقها، صوتی و تصویری و … نظارت داشته باشد.

BMS, BMS چیست, BMS در ساختمان, Building Management System, پایان نامه سیستم مدیریت هوشمند ساختمان(BMS), پروژه BMS, پروژه سیستم مدیریت هوشمند ساختمان(BMS), پروژه مدیریت هوشمند ساختمان, پروژه های برق, دانلود پروژه BMS, دانلود مقاله BMS, دانلود مقاله مدیریت هوشمند ساختمان, کنترل سیستم روشنایی ساختمان, مدریت هوشمند ساختمان BMS, مدیریت هوشمند ساختمان, مقالات برق, مقاله BMS, مقاله مدیریت هوشمند ساختمان

ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً ساختمان هوشمند گویند. این سیستم به افراد ساکن این امکان را می­دهد که از تجهیزات بطور کارآتری استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آنها افزایش می­دهد و همچنین می­تواند موجب صرفه­جویی انرژی گردد.

این ساختمانها با استفاده از یک پارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم­ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا و مقرون به صرفه بوجود آورند.

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه گردد

 

تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند

۱- روشنایی

با استفاده از سیستم BMS می­توان روشنایی بخش­های مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­باشد.

۲ – سیستم­های حفاظتی و امنیتی

میتوان سیستم­های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود.

۳- در، پنجره، پرده و سایبان

بوسیله سیستم BMS می­توان این تجهیزات کنترل و وضعیت آنها مشاهده نموده و فرمامین لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می­توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه­بندی و زمان­بندی دسترسی نیز اعمال نمود.

۴- سیستم­های سرمایشی و گرمایشی ( تهویه مطبوع)

سیستم­های سرمایشی و گرمایشی می­تواند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی می­باشند تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع­اند مانند چیلر، دیگر آبگرم ، پمپ­های سیستم ، برج خنک­کن و … می­باشد و تجهیزات محلی نیز مانند
فن­کوئل­ها، کولرهای پنجره­ای و هواسازها می­باشند. از طریق سیستم BMS می­توان تجهیزات مرکزی را در زمانهای مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می­تواند دمای اتاقها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

۵ – سیستم­های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری

با استفاده از BMS می­توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم­های مختلف حالت­های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود.

۶ – سیستم آیفون تصویری و ورود و خروج مهمانان یا مراجعه کنندگان

در مورد ساختمانهای اداری این سیستم می­تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت وحتی تصویر آنها را ضبط نمود و در ساختمانهای مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد.

۷- کنترل تأسیسات استخر، سونا و جکوزی

این سیستم می­تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاههای تصفیه، دما را کنترل و سایر کنترل­های لازم را انجام دهد.

۸ – سیستم­های ارتباطی

پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر، تلفن سانترال نیز از ویژه­گی­های این سیستم به شمار می­رود.

۹ – وسایل الکتریکی ساختمان

در ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.

۱۰-سیستم آبیاری

آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام شود.

در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می­توان ساختمانها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می­تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان­پذیر می­باشد.

 

مقدمه

محدودیت منابع انرژی ، آلودگی محیط زیست ، هزینه های هنگفت  بالا دستی در توسعه منابع انرژی همگی مسائلی است که دولتهای کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه را به خود مشغول کرده است . در این میان اختصاص ۴۰ درصد منابع انرژی به بخش ساختمان ، کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در این بخش را بیش از پیش حائز اهمیت می سازد .

 

وجود  الگوهای نادرست مصرف انرژی و شدت بالای آن که در کشور ما به مراتب بیش از متوسط استانداردهای جهانی می باشد و تولید و انتشار آلاینده های زیست محیطی یکی از معضلات فراروی دولت می باشد که باعث اهمیت دو چندان ارایه راهکارهای عملی بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی در کشور ما می گردد . این مهم نگارندگان این مقاله را بر آن داشت تا در اوایل سال ۱۳۸۱ فاز تحقیقاتی طرح      ” سیستم مدیریت هوشمند انرژی در تأسیسات حرارتی ساختمان ” را با همکاری و حمایت سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور  با موفقیت اجرا نمایند . هم اکنون تعدادی از این سیستم در ساختمانهای مسکونی و غیر مسکونی با کاربریهای متفاوت نصب و راه اندازی شده است .

در این پروژه سعی بر آن است تا با ارائه مشخصات طرح فوق ، به ویژگیهای منحصر بفرد روشهای نوین کنترل تأسیسات حرراتی ساختمان پرداخته شود . استفاده از این سیستم امکان دسترسی به صرفه جویی در مصرف انرژی تا ۲۵ درصد در ساختمانهای مسکونی و تا ۶۵ درصد در ساختمانهای غیر مسکونی و اداری را فراهم می سازد .

 

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان، تدارک کننده تمامی امکانات و تسهیلات لازم جهت رفع مشکلات و مسائل فوق الذکر می باشد که به کاربر امکان کنترل محیط، بهینه سازی مصرف انرژی، رفاه نیروی کار، ایمنی و نظارت مستمر و غیرمستمر از هر مکانی را فراهم می سازد و شامل زیر ساخت های لازم جهت کنترل تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، تهویه مطبوع، روشنائی، اعلام و اطفای حریق، امنیت و مراقبت، کنترل آسانسورها و سایر اجزاء ساختمان می باشد. در بحث هوشمندسازی ابنیه دو گفتار عمده می توان اشاره نمود.

در قرآن کریم درباره منابع ثروت زمین و اسراف نعمت های خداوند ۴۱۲ مرتبه به انسان سفارش و تاکید شده است که چگونه از آن بهره مند گردیم . بنابراین می توان با سرمایه گذاری اندک جهت اقدامات آموزشی و آگاه سازی همانند تشکیل دوره های آموزشی وسمینارها ، انتشارکتابها و تهیه فیلم های آموزشی برای مدیران و تکنیسینها ، و حتی ایجاد یک واحد درسی تحت عنوان بهینه سازی در مصرف درآموزش و پرورش راههای استفاده درست از وسایل و روشهای کنترل و نظارت و امکانات بهینه سازی مصرف انرژی را قبل از احداث ساختمان هوشمند  بیاموزیم و بعد بنگریم چقدر نسبت به این نعمات خداوند انجام تکلیف کرده ایم . شایان ذکر است تجربه و آمار شکلهای مختلف نشان داده است که برنامه ی آموزش و آگاه سازی با … درصد انرژی را کاهش داده است . امید آن است که بتوانیم در عرصه سیستم های BMS و تحقق بخشیدن به آرمانهای صرفه جویی و رفاه حال مردم گامی نوین برداشته و همچنین تلاش مضاعف خود را برای سرعت بخشیدن به مسیر توسعه اقتصادی کشور عزیزمان رابه ارمغان آوریم .

با ورود سیستمهای نو از قبیل اعلام حریق،کنترل دسترسی ، دوربین مدار بسته و… در ساختمانها و لزوم کنترل مرکزی آنها، لزوم وجود یک سیستم یکپارچه و قابل برنامه ریزی احساس میگردد.

به منظور دستیابی به اهداف فوق سیستم یکپارچه مدیریت ساختمان تحت عنوان BMS رشد و تکوین یافته است.

واژه BMS که مخفف Building Management System است همانطور که از نامش بر می آید سیستمی است جهت کنترل و مدیریت هوشمند ساختمان. به تعبیری فنی تر مجموعه ای ازDDC ها(Direct Digital Controller) است که بصورت یک شبکه به هم متصل هستند.این مجموعه کنترلرها اطلاعات متغیرها را نظیر درجه حرارت، فشار، رطوبت، ولتاژ، آمپر، کالری و یا وضعیت و حالت کارکرد تجهیزات را نظیر پمپ، فن، بویلرو چیلر را که توسط سنسورها و سوئیچ ها اندازه گیری می شود دریافت و پس از آنالیز آنها فرمانها را به عملگرها و موتورها نظیر شیرهای برقی، موتور دمپرها، کنتاکتورها و غیره ارسال می کند.
قابل ذکر است که از طریق کامپیوتر می توان به تمامی این شبکه دسترسی داشت و از این طریق نیز می توان اطلاعات و آلارم ها را دریافت، ذخیره و آنالیز کرد و همچنین می توان به تمامی عملگرها فرمان صادر نمود.
امروزه سیستم مدیریت ساختمان BMS نقش بسیار مهمی را در کنترل فنی، مدیریتی و هزینه ای تاسیسات ساختمان به عهده دارد.

 

در جهت کاهش هزینه های صنعت ساختمان واستفاده بهینه از تکنولوژی و بکارگیری فناوری  ارتباطات و رایانه   عملکرد سیستمهای مدیریت و اتوماسیون ساختمان چشمگیرتر می گردند که در مجموع   صرفه جویی انرژی را در بر خواهد داشت   بطوریکه صرفه جویی های ناشی ازبکارگیری  این  سیستمها  در مدت زمان کوتاهی  موجب جبران هزینه های  مربوطه  می شود. سیستمهای کنترل هوشمند دارای انعطاف بالایی خواهند بود که میتوان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام  بهره برداری  براحتی  میتوان  عملیات  تغییر  و  بهینه سازی  برای راهبری  بهتر  و کاهش هزینه های انرژی  و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد .  یک سـاخـتمان هـوشمنـد بـنـا بـه تـعریـف انـستیتو ساختمانهای هوشمند بنایی است که با استفاده بهینه از چند عنصر پایه : سازه و سیستم و  خدمات  و  مدیریت  و  روابط درونی آنها ، محیطی مناسب و دارای صرفه اقتصادی  ایجاد نماید .  در ساختمان هوشمند بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت  و بصورت غیر ارادی انجام می دهند  توسط سیستمهای هوشمند  انجام می گردد  که  باعث صرفه جویی در زمان و هزینهء نیروی انسانی می گرد . با بکرگیری انواع و اقسام سنسورهای حسی  در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک شبکه  و سیستم واحد   میتوان بصورت دائمی و بلادرنگ اطلاعات   دما   فشار   رطوبت   دبی هوا   میزان اکسیژن و دی اکسید کربن   را در اختیار داشت و  از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد.  در یک ساختمان هوشمند با امکانات نرم افزاری بوجود آمده میتوان نمودارهای مختلفی را برحسب زمان  دراختیار داشت و از آنها در جهت بهبود کیفی شرایط زیستی  و حداکثر استفاده از هوای طبیعی را برای ساکنین بوجود آورد.  در زمان کارکرد سیستم هوشمند ساکنان در جهت صرفه جویی مصرف انرژی حق باز کردن پنجره ها را نخواهند داشت و درساختمانهای اداری  قبل از اتمام ساعت کار این سیستم  بصورت اتوماتیک و متناوب  شروع به خاموش کردن سیستمهای تهویه مطبوع می کند .در یک ساختمان هوشمند با امکانات بوجود آمده می توان در هر زمان  میزان مصرف انرژی بر پایه مصرف انرژی سوخت و برق را بدست آورد و از آن در جهت کاهش مصرف انرژی  و  بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان   ( مبحث نوزدهم – مقررات ملی ساختمان ) بهره برد .

 

تاملی بر صنعتی سازی ساختمان
ساختمان یکی از اهداف اصلی در گرایش به صنعتی سازی عملیات اجرایی ساختمان، افزایش سرعت کی از اهداف اصلی در گرایش به صنعتی سازی عملیات اجرایی ساختمانی، افزایش سرعت و ارتقا کیفیت ساخت و ساز می باشد.

دربسیاری از برنامه ریزی های اجرایی ساختمانی به طور عام و ساخت وتولید مسکن به صورت خاص، سرعت عملیات اجرایی نقش تعیین کننده ای در انتخاب سیستم صنعتی مورد بررسی سیستم های ساختمانی صنعتی موجود در کشور نشان دهنده آن است که اغلب این سیستم ها قادر به اجرای سیستم سازه ای ساختمان در مدت زمان های کوتاه و با کیفیت مناسب می باشند سازه های بتنی و یا فولادی و حتی سازه های فولادی متشکل از عناصر و پروفیل های نورد سرد هر یک قادرند زمان اجرای سازه و یا سفت کاری ساختمان رابه مقدار قابل ملاحضه ای نسبت به روش های متعارف ساخت و ساز کاهش دهند.ار نکات قابل توجه مسائل مالی این گونه پروژه ها ست تامین مالی پروژه هایی با روش های صنعتی نیازمند مکانیسمی متفاوت از روش های متعارف است حجم سرمایه گذاری اولیه بالا در شروع پروژه ها و تخصیص اعتبار مورد نیاز در طی پروژه نحوه پرداخت متفاوتی را به پیمانکارایجاب می کند .
بدیهی است روال پرداخت های متعارف قراردادهای تیپ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور برای این منظور می باید تعدیل و اطلاح گردد. از آنجایی که بخش قابل توجهی از هزینه های اجرا صرف خرید مواد و مصالح و ابزار مورد نیاز سیستم صنعتی ساختمان می باشد لذا با تخصیص مناسب اعتبار اجرا و شروع عملیان اجرایی می توان افزایش هزینه های اجرا در اثر طول زمان ساخت و تاثیر تورم بر آب را کنترل نمود و بدین ترتیب هزینه تمام شده ساختمان را کاهش داد . مردیریت اجرایی کارگاه هایی که با روش صنعتی به اجرا ی بنا می پردازند از ارکان برنامه ریزی و اجرای پروژه می باشد. تنظیم مراحل اجرا و هماهنگ سازی اجرای روش های صنعتی و سنتی و احتراز و اتلاف زمانی پروژه ها از هنرهای مدیریت این مجموعه می باشد لذا نظام مدیریت این نوع کارگاه ها نیز میباید متحول گردیده و تابع روش مدرن مدیریتی گردد. برنامه ریزی اجرایی پیشبرد عملیات اجرایی مستلزم دانش و تجربه لازم و شناخت سیستم انتخابی اجرای ساختمان می باشد . مدیریت اجرا در نظام صنعتی ساخت درهمان مرحله طراحی ساختمان می باید فعال داشته تا با انتقال تجارب عملی خود به تیم طراحی و لحاظ نقطه نظرات کارشناسی و هنری گروه طراحی در تهیه تدارکات لازم برای اجرا به ارتقا کیفی و کمی محصول (ساختمان) کمک نمود .

سیستم های تاسیساتی ساختمانی رایج در ایران گرچه نسبت به ده های گذشته سیر تکاملی خود را طی نموده اند و تجهیزات و ماشین آلات مربوطه از لحاظ کیفیت و میزان بهره وری پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته اند ولی از لحاظ سرعت عملیات اجرا پیشرفت چشمگیری به وجود نیامده است . اجرا تاسیسات ساختمان از مهم ترین بخش های زمان بر پروژه است و می باید ضمن هماهنگی کامل با معماری سیستم های جدیدی را معرفی نمود تا سرعت اجرا و احتمالاپیش ساختگی واحد های تاسیساتی را امکان پذیر ساخت تا در مجموع بتوان زمان اجرا را کاهش داد.
در روش تولید صنعتی ساختمان می توان فضاهای ساختمان را به صورت مدول های تاسیساتی به نحوی طراحی نمود که کل لوله کشی آب سد و گرم و فاضلاب به طور جداگانه طراحی و اجرا گردیده و به صورت پانل های پیش ساخته به بنا متصل کرد حتی مدول های تاسیساتی برای سیستم های گرمایش و سرمایش را نیز می توان به صورت پیش ساخته طراحی و اجرا نمود تا بدین ترتیب سرعت و دقت اجرایی بخش تاسیسات مکانیکی ساختمان را ارتقابخشید .
بدیهی است بهره برداری از فن آوریهای نوین ساختمانی در این عرصه می تواند دستیابی به این هدف را امکان پذیر سازد .با ملاحظه خلاصه مشکلات اجرایی کارگاه های صنعتی ساختمانی در سیستم فعلی مشخص می گردد که حوزه دخالت در گسترش تولید صنعتی ساختمان می باید عناصر و اجزای ساختمانی و نظام مدیریتی و مالی را نیز دربر گیرد.
اکتفا کردن به اجرای اسکلت ساختمان به روش های صنعتی آنچه که امرور موضوع بحث جامعه مهندسی است و دوری گزیدن از جامع نگری به فرآیند تولید صنعتی ساختمان خطر آن را در بردارد
که پس از شروع پروژه هایی با روش های صنعتی و به لحاظ عدم توجه به سایر الزامات تولید صنعتی ساختمان به نتایج دلخواه نرسیم و معمولا در میان آنچه قربانی می شود تولید صنعتی ساختمان
می باشد و بازگشت به روش های متعارف موجود و پرهیز از روش های صنعتی ساخت تا چند دهه دیگر از پیامدهای آن خواهد بود دراین میان نقش مدیران و برنامه ریزان ساخت و تولید کنندگان
مسکن به طور خاص بسیار با اهمیت می باشد . زیرا با برنامه ریزی صحیح و نگاه جامع به مسایل و مشکلات موجود برسر راه تولید انبوه ساختمان و مسکن می توانند به تقویت و رشد صنعت ساختمان
در کشور کمک کرده و بستر سازی لازم را برای بهره برداری عامه مردم از این دانش فراهم آورند

 

مفاهیم اولیه:

تعریف ساختمان هوشمند:

بطور کلی ساختمان هوشمند ، ساختمانی است که مجهز به یک زیر ساختار ارتباطاتی قوی بوده که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیتهای متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آن ها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده نموده و امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد

به دیگر سخن تجهیز ساختمان به مجموعه ادوات و تجهیزاتی که به منظور افزایش کارائی و بهره وری وایجاد محیطی مطبوع برای ساکنین آن طراحی و اجرا میگردند، هوشمند سازی ساختمان نامیده میشود. بزبان ساده تر هوشمند سازی را میتوان به تبدیل یک ساختمان معمولی و سنتی به فضائی که خودرا با شرایط محیطی درونی و بیرونی وفق میدهد،تعبیر کرد.

 

این تبدیل میتواند تمامی و یا بخشی از تغییرات زیر در ساختمان باشد:

 

۱ – کنترل هوشمندانه روشنائی بر اساس زمان، میزان شدت نور طبیعی ونیز حضور ویا عدم حضور ساکنین.

 

۲ – کنترل هوشمندانه سرمایش وگرمایش وتهویه فضا بر اساس زمان، دمای هوای بیرون، فصل سال،حضور ویا عدم حضور ساکنین ونیز کیفیت هوای داخل

 

۳ – کنترل هوشمندانه موتورخانه تاسیسات بر اساس نیاز واقعی ساختمان و زمان بهره برداری از فضا

 

۴ – یکپارچه سازی سیستم کنترل روشنائی، سیستم کنترل سرمایش و گرمایش وسیستم کنترل موتورخانه در قالب یک سیستم یکپارچه وهماهنگ

 

۵ – ایجاد یک زیرساخت ارتباطی در داخل ساختمان به منظور کنترل خودکار روشنائی، کنترل دمای محیط، سیستم صوتی و تصویری، پرده ها از طریق ریموت کنترل ویا پنل های دیواری

 

هدف از اجرای پروژه های هوشمند سازی میتواند تبدیل فضا به یک فضای متمایز و لوکس، تبدیل ساختمان به یک با یک ساهتمان با مصرف بهینه و هنگام انرژی، تبدیل فضا به یک فضای امن با مدیریت خودکار بحران ویا تمامی موارد فوق باشد.

 

هزینه های جاری یک ساختمان معمولاً هزینه های سربار زیادی را برای انواع مشاغل و ساکنان ایجاد می کند و همین موضوع می تواند در سوددهی نقش عمده ای را ایفا نماید به علاوه ، خیلی از سازمانها در دنیا به صرفه جویی در مصرف انرژی و هر چه بهتر کردن محیطهای کاری و زندگی خود روی آورده اند .

صاحبین مشاغل مختلف به صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه سازی محیط زندگی و کم کردن هزینه های سرویس و نگهداری ، برای اینکه بتوانند به هدف نهایی خود برسند و نیاز به امنیت و در دسترس بودن اطلاعات در زمان حقیقی را برآورده نمایند روی آورده اند تا جایی که این تغییرات حتی در شرکت های بسیار کوچک نیز به چشم می خورد . مدت زیادی نیست که بحث درباره موضوع ساختما نهای هوشمند در محافل عمومی مطرح گردیده است .

حال ببینیم که واقعاً یک ساختان هوشمند چگونه ساختمانی است.

« یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که در بردارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه بوسیله یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سیستمها ، ساختار ، سرویسها ، مدیریت و رابطه میان آنها می باشد»

یک ساختمان هوشمند امکانات خود را از طریق سیستم های کنترلی هوشمند ارائه می نماید.

این سیستمها عبارتند از :
سیستم اعلام نشت گاز
سیستم اعلام حریق
سیستم اعلام سرقت
سیستم اعلام زلزله
سیستم کنترل روشنایی
سیستم تماس گیرنده تلفنی
کنترل از طریق : ریموت کنترل ، کلید دیجیتالی ، تلفن داخل منزل ، موبایل و اینترنت
قابلیت تعریف سناریوی روشنایی
سیستم کنترل کننده یکپارچه

 

صفحه کنترل مرکزی

با یک صفحه کنترل مرکزی شما قادر به کنترل هوشمند تمامی دستگاههای موجود در ساختمان و آگاهی از وضعیت کارکرد آنها هستید. صفحه نمایش مجهز به تکنولوژی لمسی (Touch Screen) است که به راحتی در استفاده از آن می افزاید و برای استفاده احتیاج به وسیله ورودی دیگری نمیباشد.

کنترل با استفاده از امواج رادیویی

با استفاده از این تکنولوژی امکان کنترل ساختمان هوشمند بصورت بی سیم (Wireless) وجود دارد. وسیله کنترلی میتواند یک PDA ، Tablet PC و یا یک Remote Control ساده رادیویی باشد. مزیت اصلی استفاده از RF نسبت به IrDA (تکنولوژی بکار رفته در کنترلهای تلویزیون) کارکرد از مسافتهای طولانی تر و عدم نیاز به دید مستقیم است.

کنترل از راه دور

ساختمان هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان را از راه دور محیا میکند. شما میتوانید با استفاده از SMS ، تلفن گویا (Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید.

سناریو

سناریو به معنای انجام گروهی از کارها فقط با فشار دادن یک دکمه یا یک لمس بروی صفحه کنترل است. راحتی و سرعت در ایجاد فضای مناسب هدف اصلی استفاده از سناریو ها میباشد.

 

اتوماسیون

ساختمان هوشمند در جهت ایجاد راحتی برای شما، کنترل برخی از امور روزمره و تکراری را به دست گرفته و برای شما آسایش بیشتری به ارمغان میآورد. عملکرد خودکار سیستم میتواند شامل کارهای از پیش تعیین شده باشد یا با استفاده از سنسورهای دما، نور، باد، باران، سنجش رطوبت و سنسور تشخیص حضور شخص و … شرایط را بصورت بهینه تنظیم نموده و یا اخطارهای لازم را اعلام نماید

 

 

فهرست 

چکیده 
مقدمه
تاملی بر صنعتی سازی ساختمان
مفاهیم اولیه:
تعریف ساختمان هوشمند
صفحه کنترل مرکزی
کنترل با استفاده از امواج رادیویی
سناریو
اتوماسیون
اجزاء سیستم مدیریت هوشمند ساختمان
کنترلر ها (Controllers)
عملگرها (Actuators)
برخی از اهداف سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان
وظایف سیستم مدیریت و کنترل هوشمند ساختمان
یک ساختمان هوشمند چگونه مقرون به صرفه عمل می کند
مزایای یک ساختمان هوشمند
از جمله دیگر مزایای سیستم هوشمند
چگونه مالکین و استفاده کنندگان از ساختمان در هزینه ها صرفه جویى مى کنند؟
جایگاه حال وآینده ساختمانهاى هوشمند
برخی سیستمها و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی کنترل شونده
انواع سیستمهای سیستم مدیریت ساختمان
سیستمهای متمرکز بر روی رایانه ها
سیستمهای دارای کنترل گسترده
مشخصات عمومی سیستم اتوماسیون ساختمان
کنترل مرکزی
کنترل محلی
کنترل ایستگاهی
عملکرد ساختمان هوشمند
Lighting : کنترل روشنایی بر اساس نیاز و برنامه زمان بندی شده
Irrigation : سیستم کنترل اتوماتیک آبیاری
Security : کنترل هوشمند امنیتی
Trend Temprature : نمایشگرهای دما و رطوبت هوای بیرون و داخل ساختمان
Multi Room Audio : سیستمهای صوتی هوشمند
Heating & Cooling : سیستم کنترل هوشمند سرمایش و گرمایش
Telephone & Internet : سیستم تلفن سانترال و شبکه داخلی
مفاهیم اولیه کنترل کننده ها:
سیستم کنترل حلقه باز (Open Loop)
سیستم کنترل حلقه بسته (Closed Loop)
نقطه تنظیم (Set Point)
تقسیم بندی کنترل کننده ها براساس جایگاه درسیستم
کنترلهای تحریک کننده
کنترلهای اولیه واصلی
انواع کنترل کننده ها
منطق کنترل
چه وسایل و تجهیزاتی قابل کنترل هستند؟
روشنایی
سیستم ایمنی
در، پنجره، پرده، کرکره و سایه بان
سیستمهای گرمایشی سرمایشی و تهویه مطبوع
سیستم صوتی ، تصویری
آیفون تصویری
سیستم آبیاری خودکار
کنترل تاسیسات استخر، سونا و جکوزی
وسایل الکتریکی ساختمان
اجزاء کنترل
۱ . متغییر کنترل شونده
۲٫ سنسور
۳٫ کنترلر
۴٫ دستگاه تحت کنترل
۵٫ عامل کنترل شونده
اتوماسیون صنعتی
برخی ازمزایای اتوماسیون صنعتی
سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه
۱-۲- مستقل بودن عملکرد سیستم از مساحت زیربنای ساختمان:
۲-۲- پیک زدایی مصرف سوخت در اوج سرما
۳-۲-کنترل مستقیم و از مبداء تجهیزات حرارتی ساختمان
۴-۲- بهینه سازی مضاعف مصرف سوخت در ساعتهای تعطیلی ساختمانهای غیرمسکونی
۵-۲- صرفه جویی هوشمنـد در پیش راه انـدازی و تسـریع در خـاموشی (یا دمـای آماده باش) موتورخانه ساختمانهای غیرمسکونی
۶-۲- دوره موثر صرفه جویی و بهینه سازی مصرف سوخت (۱۲ ماه سال)
۷-۲-زمان مناسب نصب و بهره برداری از سیستم های کنترل هوشمند موتورخانه
۸-۲-تثبیت محدوده آسایش حرارتی در ساختمان
معرفی پروتکل باز در هوشمند سازی بنا
مزایای کلی استفاده از BMS
حذف مصارف ناخواسته
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
حذف خطاهای اپراتوری
مدیریت ساختمان هنگام بروز حوادث
مزایای استفاده از BMSبرای مالکان ساختمان
مزایای استفاده از BMS برای مدیران تاسیسات
مزایای استفاده از BMS برای ساکنان
BMS در ایران
معماری هوشمند ساختمان
۱٫ ورودیها (inputs )
۲٫ نرم افزار پردازش و تحلیل اطلاعات
۳٫ خروجی‌ها (output)
انواع دیگر کنترل
۱ـ کنترل مستقیم
۲ـ کنترل ورودی
۳ـ کنترل توسط ورودیهای متعدد
۵ ـ کنترل هوشمند با ورودیهای متعدد
۴ـ کنترل توسط حسگرهای متعدد که همه جا را پوشش می‌دهند.
۶ ـ ملاحظات زمانی
۷ ـ ویژگی تجربه آموزی یا توانایی یادگیری
۸ ـ نمونه‌هایی از معماری حرکتی
نتیجه
مزایا ی کنترل ازطریق استفاده ازBMS
حذف مصارف ناخواسته
اعلام وضعیت اجزاء جهت جلوگیری از خرابی و وقفه در کار اجزاء ساختمان
حذف خطاهای اپراتوری
کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری
کلیه اجزاء مهم ساختمان از قبیل مجموعه های سرمایش و گرمایش و تهویه وآبرسانی
پایش دائمی کلیه اجزاء ساختمان
مدیریت ساختمان در هنگام بروز حوادث
ثبت دقیق میزان بهره برداری از قسمتهای مختلف ساختمان
گزارش گیری آماری دقیق از عملکرد اجزاء مختلف ساختمان
تعریف سطوح مختلف دسترسی برای اپراتورها
اولویت بندی هوشمندانه مصارف در هنگام اضطرار
اعلام آلارم های هشداردهنده برای بازبینی های دوره ای تجهیزات
پایش کیفیت هوا وتنظیم پارامترهای مهم از قبیل میزان منواکسیدکربن ،گازهای قابل اشتعال ودود
اجزای اصلی یک سیستم BMS
۱- سیستم امنیتی و حفاظتی
۲-سیستم صوتی
۳- سیستم کنترل HVAC
۴- سیستم آتش نشانی
۵- مدیریت سیستم انرژی الکتریکی
کنترل گرمایش ساختمان
نکات کاربردی در مصرف آب گرم
کنترل تردد در جهت صرفه جویی انرژی
مزایای بهره گیری از BMS
اجزاء و مشخصات راه حلهای BMS
استراتژی های مناسب سیستم BMS در کاهش مصرف انرژی
انواع سیستمهای کنترل
استانداردها و پروتکلهای ارتباطی
واسط کاربر وب (WEB Interface Browser)
معماری سیستم BMS
وظایف BMS در ساختمان
سیستم EIB برکر
KNX/EIB چیست؟
کنترل هوشمند خانه و ساختمان یعنی
توانائی های تکنولوژی اطلاعات
جایگاه حال و آینده ساختمانهای هوشمند
یکپارچه سازی کنترل مجموعه
تهویه مطبوع
مزایای سیستم مرکزی
کنترل در سیستم های تهویه مطبوع
الف- ساده ترین شکل کنترل
ب- BMS یا کنترل هوشمند ساختمان
نقاط کنترلی یک هواساز عبارتند از
سیستم روشنایی و کنترل هوشمند آن
مزایای کنترل سیستم روشنایی: سیستم روشنایی در حدود ۴۵%-۳۰% انرژی
۱- تخمین هزینه ساعتی برای کاربری محل
۲- محاسبه هزینه قابل صرفه¬جوئی سالانه
پروتکل X10
پروتکل EIB
امکانات ویژه حفاظتی
Building Automation

 

 

 

تصاویر فایل پروژه :

548 549 551

552 553

 

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

  • فرمت فایل : Word –  تعداد صفحات : ۲۰۹ صفحه
  • حجم فایل : ۳٫۹۵ مگا بایت
  • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.
  • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش کنترل اینجا کلیک کنید

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com