پروژه رادار تصویری

پروژه رادار تصویری 47 صفحه + 46 اسلاید - پایان نامه برق - پایان نامه مخابرات,پروژه رادار,پروژه رادار تصویری,پایان نامه رادار,پایان نامه رادار تصویری,مقاله رادار,مقاله رادار تصویری,پایان نامه مخابرات,پروژه مخابرات,پروژه برق,رادار تصویری,رادار,رادارهای مخابراتی,رادارهای نظامی,رادارهای جنگی,انواع رادار,انواع رادار,رادار هواپیما,پروژه های برق,رادار زمینی,رادار هوایی,مقاله رادارها,دانلود پروژه رادارتصویری,دانلود پروژه رادار,دانلود پایان نامه رادار,دانلود پایان نامه مخابرات,دانلود پروژه مخابرات,سیستم رادار

مقدمه

رادار یک سیستم الکترومغناطیسی است که برای تشخیص و تعیین موقعیت هدف بکار می رود . با رادار می توان درون محیطی را که برای چشم ،غیر قابل نفوذ است دید مانند تاریکی ،باران ،مه برف،غبار و غیره

اما مهمترین مزیت رادار توانایی آن درتعیین فاصله یا حدود هدف می باشد .کاربرد رادارها در اهداف زمینی ، هوایی،دریایی، فضایی و هواشناسی می باشد. ایجاد سیستمی با توانایی بالا در ردیابی پدیده ها و ایجاد تصاویر با کیفیت بالا از آنها هدف عمده ساخت رادار تصویری می باشد

گاه امکان بررسی اجسام از نزدیک وجود ندارد . برای مثال جهت بررسی سطح اقیانوس ها نقشه برداری از عراضی جغرافیایی لزوم ساخت وسایلی که بتوانند از راه دور این کاررا انجام دهند به چشم می خورد . با دستیابی به تکنولوژی سنجش از راه دور بسیاری از این مشکلات برطرف گشت.

برای دانلود به ادامه مطلب بروید

 

در واقع در این روش امکان بررسی اجسام وسطوحی که نیاز به بررسی از راه دور دارند را فراهم می آورد . سنجش از راه دور رامی توان به دو بخش فعال وغیر فعال تقسیم کرد . گستره طول موج امواج مایکرویو نسبت به طیف مادون قرمز ومرئی سبب گردیده تا از سنجش از راه دور به وسیله امواج از این طیف استفاده گردد .

عملکردسیستم های سنجش غیرفعال همانند سیستم های سنجش دما عمل می کنند .در اینگونه سیستم ها با اندازه گیری انرژی الکترومغناطیسی که هر جسم به طور طبیعی از خود ساتع می کند نتایج لازم کسب می گردد .هواشناسی واقیانوس نگاری از کاربردهای این نوع سنجش می باشد .

در سیستم های سنجش فعال از طیف موج مایکرویو برای روشن کردن هدف استفاده می شود . این سنسورها را می توان به دو بخش تقسیم کرد :

  1. سنسورهای تصویری
  2. سنسورهای غیرتصویری (فاقد قابلیت تصویربرداری)

از انواع سنسور های غیر تصویری می توان به ارتفاع سنج واسکترومتر ها(پراکنش سنج ) اشاره کرد .کاربرد ارتفاع سنج ها در عکس برداری جغرافیایی وتعیین ارتفاع ازسطح دریا می باشد .اسکترومتر که اغلب بر روی زمین نصب میگردند میزان پراکنش امواج را ازسطوح مختلف اندازه گیری می کنند . این وسیله در مواردی همچون اندازه گیری سرعت باد در سطح دریا و کالیبراسیون تصویر رادار کابرد دارد .

معمول ترین سنسور فعال که عمل تصویربرداری را انجام می دهد رادار می باشد . رادار(radio detection and ranging) مخفف وبه معنای آشکارسازی به کمک امواج مایکرویو است .به طور کلی می توان عملکرد رادار را در چگونگی عملکرد سنسورهای آن خلاصه کرد . سنسورها سیگنال های مایکرویو را به سمت اهدف مورد نظر ارسال کرده وسپس سیگنال های بازتابیده شده از سطوح مختلف را شناسایی می کند . قدرت (میزان انرژی) سیگنالهای پراکنده شده جهت تفکیک اهداف مورد استفاده قرارمی گیرد . با اندازه گیری فاصه زمانی بین ارسال ودریافت سیگنال ها می توان فاصله تا اهداف را مشخص کرد .

تاریخچه

اولین تجربه در مورد بازتابش امواج رادیویی توسط هرتز آلمانی در سال ۱۸۸۶ بدست آمد . پس از گذشت مدت زمان کمی اولین رادار که از آن برای آشکارسازی کشتی ها استفاده می شد مورد بهره برداری قرار گرفت . نخستین بار در سال ۱۹۰۱ ) هوگو ژرنسبارک ( که او راژول ورن آمریکایی می‌نامند، در یک داستان علمی _ تخیلی ، آن را طرح ریزی کرد. در سال ۱۹۰۶ ، یک دانشجوی ۲۳ ساله آلمانی ، به نام هولفس یر  دستگاهی ساخت که با اصول رادارهای امروزی می‌توانست امواجی را بسوی موانع بفرستد و بازتاب آنها را دریافت کند.

آزمایش اساسی ارسال امواج الکترومغناطیسی بسوی هواپیماهای در حال پرواز ، بوسیله یک دانشمند فرانسوی به نام ( پیر داوید) انجام یافت.

در آغاز جنگ دوم جهانی بود که یکی  از تکنسینهای انگلیسی موفق شد، نخستین مدلهای راداری امروزی را بسازد. اما او یک مشکل اساسی داشت. امواج تا نقطه‌ای که او می‌خواست نمی‌رسیدند و تنها تا پنج هزار متر برد داشتند.

به همین دلیل یک فرانسوی دیگر به نام “موریس پونت” در سال ۱۹۳۰ موفق به اختراع دستگاهی جالب به نام “مانیترون” شد که امواج بسیار کوتاه رادیویی را بوجود می‌آورد و به همین دلیل رادارهایی که به کمک این وسیله تکمیل شدند توانستند تا دهها کیلومتر بیش از رادار قبلی امواج را ارسال کنند. دستگاه اختراعی پونت در سال ۱۹۳۵ ابتدا در کشتی معروفی به نام نرماندی نصب شد و توانست آن را از خطر برخورد با کوههای عظیم یخی شناور در اقیانوس محافظت کند و به این ترتیب رادار الاوه بر استفاده وسیع در هوا ، سطح دریاها را هم به تسخیر خود در آورد.
اولین رادارهای تصویری درطی جنگ جهانی دوم برای آشکارسازی وموقعیت یابی کشتی ها وهواپیماها استفاده شد .

بعد از جنگ جهانی دوم راداربا دید جانبی (SLAR) جهت جستجوی اهداف نظامی و کشف مناطق نظامی ساخته شد . اینگونه رادارها با داشتن آنتن درسمت جپ وراست مسیر پرواز قادر به تفکیک دقیقتر اهداف مورد نظر بودند . در سال ۱۹۵۰ با توسعه سیستم های SLAR تکنولوژی رادار دهانه ترکیبی ( رادار با آنتن ترکیبی) گامی در جهت ایجاد تصاویر با کیفیت بالا برداشته شد . در سال ۱۹۶۰ استفاده از رادارها ی هوایی وفضایی توسعه یافت وعلاوه برکاربرد نظامی جهت نقشه برداری های جغرافیایی و اکتشافات علمی و… نیز مورد استفاده قرار گرفتند .

مکانیسم عمل

همانطور که امواج دریا و امواج صوتی پس از رسیدن به مانعی منعکس می‌شوند، امواج الکترومغناطیسی هم وقتی به مانعی برخورد کردند، بر می‌گردند و ما را از وجود آن آگاه می‌سازند. به کمک امواج الکترومغناطیسی نه تنها از وجود اجسام در فاصله دور باخبر می‌شویم، بلکه بطور دقیق تعیین می‌کنیم که آیا ساکن هستند یا از ما دور و یا به ما نزدیک می‌شوند؟ حتی سرعت جسم نیز بخوبی قابل محاسبه است. وقتی امواج منتشر شده از رادار ، به یک جسم دور برخورد می‌کنند، به طرف نقطه حرکت بر می‌گردند. امواج برگشتی توسط دستگاههای خاص در مبدا تقویت می‌شوند و از روی مدت رفت و برگشت این امواج ، فاصله بین جسم و رادار اندازه گیری می‌شود.

ویژگی های رادار نسبت به دید چشمی

  • برد زیاد
  • عدم وابستگی به وجود نور
  • عبور امواج از موانع
  • امکان اندازه گیری دقیق مشخصه هایی مانند فاصله، ارتفاع، سرعت

 اصول رادار

مهمترین نکته حائز اهمیت در بخش قبل را میتوان معرفی رادار به عنوان وسیله اندازه گیری معرفی کرد . اجزاء تشکیل دهنده سیستم رادار فرستنده , گیرنده آنتن وسیستم های الکتریکی جهت ثبت و پردازش اطلاعات می باشد .

 

 

 

فهرست مطالب

– مقدمه

– تاریخچه

– مکانیسم عمل

– ویژگی های رادار نسبت به دید چشمی

– اصول رادار

– پهنای باند

– قطبیدگی

– هندسه رادار

– واژه شناسی

– اثرات سطح بر تصویر رادار

– دقت تفکیک

– رادار دهانه ترکیبی

– خصوصیات تصویر رادار

– دید چندگانه ای

– فیلترینگ

– کاربردهای رادار

– توضیحاتی درباره کاربردها

– کاربردهای پیشرفته

– اهداق استفاده از رادار

– رادار در طبیعت

– معرقی رادارهای هواشناسی

– کاربردهای رادارهای هواشناسی

– محصولات رادارهای هواشناسی

– کاربرد رادار در زلزله

– اندازه گیری راداری

– نظارت و رهگیری اجرام فضایی

– ونوس جواهری در آسمان

– سطح و جو

– کاربرد رادار در برج مراقبت

– کاربرد رادار در هواپیماهای غیرنظامی

– PSR

– محدودیت های PSR

– رادارهای مورد استفاده در تعدادی از هواپیماها در سراسر جهان

– اف-۱۶

– رادار هواپیما

– دستگاه هداپ یا سایت

-آذرجش

-امکانات

– کابین مجهز هواپیمای F-16I اسرائیلی

– پنهان شدن از دید رادار

– عوامل موثر در مشاهده شدن یک پرنده

– راههای مقابله با مشاهده شدن یک پرنده

-هواپیمای F-117

– بمب افکن پنهانکارB-2

– جنگنده تاکتیکی پشرفته YF-22A

– بالگرد نامرئی کمانچیRAH-66

– کاربردهای رادار در موشک

– هواپیماهای بدون سرنشین

– ساخت هواپیمای بدون سرنشین ضدرادار با سرعت ۷۰۰ کیلومتر

– نتیجه گیری

– منابع

 

فهرست شکلها

 

شکل ۱- فرستنده پالس های کوتاه

شکل۲- تاثیر پهنای باند بر تصویر

شکل ۳-  تاثیر پهنای باند بر تصویر

شکل ۴- قطبیدگی

شکل ۵- هندسه رادار

شکل ۶- اثرات سطح بر تصویر

شکل ۷- دقت تفکیک

شکل ۸- خصوصیات تصویر رادار

شکل ۹- فیلترینگ

شکل ۱۰- مربط به کاهش نویز

شکل ۱۱- مربط به کاهش نویز

شکل ۱۲- رادار دوربرد آلتیر

شکل ۱۳- ونوس

شکل ۱۴- ونوس

شکل ۱۵- تصویری از هواپیما

شکل ۱۶- اف-۱۶

شکل ۱۷- آذرخش

شکل ۱۸- F-16I

شکل ۱۹- F-117

شکل ۲۰- بمب افکن B-2

شکل ۲۱- YF-22A

شکل ۲۲- بالگرد نامرئی کمانچی

شکل ۲۴- هواپیمای بدون سرنشین

 

تصاویر فایل word و slide پروژه :

269 270 271

272

 

 

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

  • فرمت فایل : Word , PPT –  تعداد صفحات به ترتیب : ۴۶ و ۴۷ صفحه
  • حجم فایل : ۲٫۲۴ مگا بایت
  • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش مخابرات اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com