پروژه تحلیل و بررسی بانک های خازنی

پروژه تحلیل و بررسی بانک های خازنی 55 صفحه پایان نامه برق قدرت،پایان نامه تحلیل و بررسی بانک های خازنی،تحلیل و بررسی بانک های خازنی،بانک خازنی،بانک های خازنی،پروژه بانک خازنی،پایان نامه بانک خازنی،مقاله درباره بانک خازنی،بانکهای خازنی،دانلود پروژه بانک های خازنی،دانلود پایان نامه بانک های خازنی،خازن،تابلو بانک خازنی،بانک های خازنی فشارقوی،سیستم خازن گذاری،پروژه برق،مقالات برق،بانک خازنی در کارخانه ها،دانلود مقاله بانک خازنی،دانلود پایان نامه بانک های خازنی،دانلود تحلیل و بررسی بانک های خازنی،پروژه بانک خازنی،پایان نامه کارشناسی برق،بانک خازن

چکیده

مصرف کننده های صنعتی، کشاورزی و حتی مصرف کننده های خانگی علاوه بر توان اکتیو، نیاز به تامین توان راکتیو دارند چونکه اینگونه مصارف الکتریکی در دوره هایی از زمان انرژی الکتریکی را به صورت انرژی مغناطیسی ذخیره نموده و سپس در زمان های بعدی آنرا به سیستم باز می گردانند.

تامین این انرژی اضافی هر چند که بازگردانده شود باعث افزایش جریان در شبکه الکتریکی خواهد شد و بنابر این سطح مقطع هادیها و استقامت مکانیکی برج های نگهدارنده این هادیها بایستی افزایش یابند. در غیراینصورت جریان الکتریکی که بدین سان افزوده می شود افت انرژی بیشتری بصورت تلف حرارتی در شبکه الکتریکی ایجاد می نماید و نیز باعث افت ولتاژ بیشتر در مسیر عبور جریان خواهد شد.

هر چه بار مصرفی در شبکه الکتریکی بیشتر اندکتیو باشد توان راکتیو بیشتری در شبکه بایستی جاری شود و اختلاف فاز بین شدت جریان و فشار الکتریکی بیشتر می شود البته در ایده آل ترین شرایط این اختلاف فاز صفر بوده و نتیجتا توان ظاهری، یعنی حاصل ضرب شدت جریان الکتریکی و فشار الکتریکی، با توان حقیقی یا توان اکتیو برابر می شود اما در حالت کلی همواره توان ظاهری از توان حقیقی بیشتر بوده و نسبت ایندو ضریب قدرت (cosφ) است.

 

برای دانلود به ادامه مطلب بروید

 

 

اهداف در جبران بار

جبران بار عبارت است از مدیریت توان راکتیو، که به منظور بهبود بخشیدن به کیفیت تغذیه در سیستم های قدرت ac انجام می گیرد. اصلاح جبران بار در جایی استفاده می شود که مدیریت توان راکتیو برای یک بار تنها و یا گروهی از بارها انجام می گیرد. و وسیله جبران کننده معمولا در محلی در تملک مصرف کننده قرار دارد، حدالمکان در نزدیک بار نصب می شود.

در جبران بار اهداف اصلی سه گانه زیر مورد نظر می باشد:

  • اصلاح ضریب توان (Power – Factor correction)
  • بهبود تنظیم ولتاژ (Volteg Regulation)
  • متعادل کردن بار (Load balancing)

 

اصلاح ضریب قدرت

 اصلاح ضریب توان به این معناست که توان راکتیو مورد نیاز بار به جای آنکه از شبکه تامین گردد، در محل نزدیک بار تولید گردد. اغلب بارهای صنعتی دارای ضریب توان پس فاز هستند یعنی توان راکتیو جذب می کنند. بنابراین جریان بار مقدارش از آنچه که برای تامین توان واقعی ضروری است بیشتر خواهد بود.

تنها توان حقیقی است سرانجام در تبدیل انرژی مفید بوده و جریان اضافی نشان دهنده اتلاف است که مشتری نه تنها بایستی بهای هزینه اضافی کابلی که آن را انتقال می دهد بپردازد، بلکه تلفات ژولی اضافه ایجاد شده در کابل را نیز می پردازد.  موسسات تولید کننده همچنین دلیل کافی برای عدم ضرورت انتقال توان راکتیو غیر ضروری از ژنراتور ها به بار را دارند و آن این است که ژنراتورها و شبکه های توزیع قادر نخواهند بود در ضریب بهره کامل کار کنند و کنترل ولتاژ در سیستم تغذیه بسیار مشکل خواهد شد. تعرفه های برق تقریبا همواره مشتریان صنعتی را به واسطه بارهای با ضریب توان پائین آنها جریمه می نمایند و این عمل سالیان متمادی انجام گرفته و در نهایت منجر به توسعه گسترده کاربرد سیستمهای اصلاح ضریب توان در مراکز صنعتی شده است.

 

 جبران کننده ها Compensation

 استفاده از جبران کننده ها

در جریان متناوب تمام وسائل برقی اعم از انتقال دهنده ها( سیم های نقل انرژی و ترانسفورماتورها ) و گیرنده ها یا مصرف کننده های انرژی ( موتورها، کوره های الکتریکی، لامپ های گازی و غیره ) کم و بیش یک نوع مصرف کننده سلفی هستند که بر حسب اهمیت آنها می توان در درجه اول موتورهای آسنکرون را نام برد. موتورهای آسنکرون بسته به نوع شبکه در حدود ۶۵ تا ۸۰ درصد توان دواته شبکه را می مکند. سیم های طویل نقل انرژی در شبکه های بهم پیوسته و سراسری نیز توان دواته قابل ملاحضه ای را به خود اختصاص می دهند. در صورتیکه کوره های اندوکسیونی با ضریب توان ۰٫۴- ، ۰٫۶ =CosO  با اینکه مصرف کننده های سلفی بزرکی هستند، چون تعداد آنها در شبکه کم است خیلی مزاحم تولید نمی شوند. و بالاخره بوبین ها و قطع کننده و پیچک مربوط به لامپ های نئون و فلورسنت و غیره همه باعث ایجاد اختلاف فاز بین جریان و ولتاژ می شوند.

البته همانطور که میدانیم توان دواته مصرف نمی شود ولی چون بالاخره یک دستگاهی مثل ژنراتور یا وسیله دیگری باید توان دواته و یا جریان دواته را آماده نگه دارد، می توان دستگاه هائی را که احتیاج به توان دواته دارند، مصرف کننده های توان دواته نامید. در ضمن اینکه این جریان دواته خود مولفه ای از جریان ضاهری کل است که حقیقتا باعث تلف و مصرف انرزی الکتریکی می شود.

مصرف کننده ها را می توان بر حسب سری یا موازی بودن مقاومت سلفی آنها به دو دسته زیر تقسیم کرد:

 مصرف کننده های ساده توان دواته

مصرف کننده های ساده توان دواته به مصرف کننده هایی گفته می شود که مقاومت اهمی و سلفی آن بطور قرار گرفته است. این حالت بخصوص شامل سیم های هوایی و سلف زمین بکار برده می شود.

مصرف کننده های مرکب توان دواته

مصرف کننده های توان دواته مصرف کننده هایی هستند که دارای مقاومت سری و موازی با مقاومت اهمی می باشند و مهمترین آنها مو تورهای آسنکرون و ترانسفورماتورها می باشند. موتور های آسنکرون و ترانسفورماتورها در حقیقت یک سیم پیچ با هسته آهنی هستند و برای مغناطیس کردن هسته آهن خود، احتیاج به توان دواته موازی دارند که توسط جریان مغناطیسی Iµ تامین می شود.

 

 

فهرست مطالب

فصل اول: اصلاح ضریب قدرت 
– مقدمه
– ضرورت اصلاح ضریب توان
– اهداف در جبران بار
– اصلاح ضریب قدرت
فصل دوم: جبران کننده ها Compensation 
– استفاده از جبران کننده ها
– مصرف کننده های ساده توان دواته
– مصرف کننده های مرکب توان دواته
فصل سوم: تاثیر ضریب توان در تولید و انتقال انرژی 
– تاثیر ضریب توان در میزان جریان کشیده شده از منبع انرژی
– تاثیر ضریب توان در قیمت ثابت تجهیزات
– تاثیر ضریب توان در تجهیزات مورد استفاده
– تاثیر ضریب توان در ولتاژ
– اصلاح ضریب توان
– محدود کردن توان دواته
فصل چهارم: جبران توان دواته توسط هم فاز کننده های دوار
– همفاز کننده های سنکرون
– راه اندازی همفاز کننده سنکرون
فصل پنجم: جبران کننده های ساکن ( کمپنزاتور خازنی )
– اتصال خازن ها در شبکه سه فاز
– اتصال ستاره
– اتصال مثلث
– محاسبه توان خازن
– موارد استعمال خازن ها
– مزایای استفاده از بانک های خازنی و یا خازن ها
– ابعاد خازن ها و نحوه قرارگیری و نصب آن در مدار
– طراحی خازن های شنت ثابت وسوئیچ شونده
– نحوه انتخاب خازن های ثابت
– نحوه انتخاب خازن های سوئیچ شونده
فصل ششم : انواع کمپنزاسیون ها
– کمپنزاسیون انفرادی
– کمپنزاسیون گروهی
– کمپنزاسیون مرکزی
– کمپنزاسیون در کارخانجات
– طرز محاسبه ضریب توان تاسیسات( تعیین ضریب توان (COS φ))
– کمپنزاسیون شبکه انتقال انرژی
– استفاده از خازن سری
– تقسیم بندی خازن ها
فصل هفتم: نمونه ای از یک جبران سازی واقعی
– نتیجه گیری
– منابع و مراجع

فهرست جدول ها و شکل ها

شکل ۱-۲: مصرف کننده های ساده توان دواته
شکل ۲-۲: مصرف کننده های مرکب توان دواته
جدول ۱-۳: توان ظاهری متناسب با ضریب توان
شکل ۱-۵: اختلاف فاز
شکل ۲-۵: اتصال ستاره
شکل ۳-۵: اتصال مثلث
شکل ۴-۵: دیاگرام توان
جدول ۱-۵: توان خازن ها
شکل ۵-۵: تعیین توان خازن برای اصلاح ضریب توان
شکل ۶-۵: شکل موج خازن
شکل ۱-۶: نمونه ای از کمپنزاسیون انفرادی
جدول ۲-۶: توان دواته لازم جهت تصحیح ضریب توان
شکل ۲-۶: دیاگرام توان ظاهری
شکل ۳-۶: سری کردن خازن در مدار
شکل ۱-۷ : تصحیح بار راکتیو با استفاده از کنترل کننده های خازنی اتوماتیک

 

تصاویر فایل پروژه :

273 274 275

 

 

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

  • فرمت فایل : Word –  تعداد صفحات : ۵۵ صفحه
  • حجم فایل : کمتر از ۱٫۰ مگا بایت
  • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com