پروژه بررسی و آشنایی با مخابرات ایران

چکیده

پروژه بررسی و آشنایی با مخابرات ایران،پایان نامه بررسی و آشنایی با مخابرات ایران،بررسی و آشنایی با مخابرات ایران،مخابرات ایران،مخابرات،پروژه مخابرات،مقاله بررسی و آشنایی با مخابرات ایران،دانلود پروژه بررسی و آشنایی با مخابرات ایران،دانلود پروژه های برق،دانلود پروژه مخابرات،بررسی و آشنایی با مخابرات ایران،مقاله های برق،پایان نامه مخابرات

در این پروژه در فصل اول به معرفی مرکز تحقیقات مخابرات ایران (ITRC) و معرفی پژوهشکده های موجود در این می پردازیم. سپس در فصل دوم به مطالعه­ی چیپهای خانواده ی DSP، مزیتها و معماری داخلی آن پرداخته و به مطالعه یک نوع بسیار پر کاربرد این نوع چیپها را تحت عنوان TMS320 C54X و مقایسه آن با دیگر چیپهای DSP می پردازیم.

در فصل سوم استاندارد مخابراتی کدینگ G.729 در مراکز PSTN را مورد بررسی قرار داده و بلوک دیاگرامها، الگوریتمها و روشهای ایجاد و ساده سازی این کدینگ را مورد مطالعه قرار خواهیم داد.

 

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه گردد

 

فصل اول

۱- معرفی مرکز تحقیقات مخابرات ایران:

مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان قدیمی ترین مرکز پژوهش در حوزه­ی فناوری اطلاعات (ICT) ، با بیش از ۳۷ سال سابقه تجربه علمی در امر تحقیق و مشاور ما در وزارت متبوع، اصلی ترین پایگاه تحقیقات در زمینه­ی ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور است. این مجموعه هم اینک با برخورداری از کادری تخصصی و مجرب در حوزه های مختلف (ICT) و دیگر امکانات پژوهش و آزمایشگاهی پیشرفته در قالب چهار پژوهشکده

۱- فناوری اطلاعات

۲- فناوری ارتباطات

۳- امینت

۴- مطالعات راهبردی و اقتصادی

فعالیتهای تحقیقاتی عمده ای را دنبال می کند.

 

۲- تاریخچه:

این مرکز در سال ۱۳۴۹ با امضای تفاهم نامه ای بین دول ایران و ژاپن تاسیس شد و به طورمحدود فعالیتهای تحقیقاتی بنیادی خود را که پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی عمدتاً ماهیتی دانشگاهی داشت، آغاز کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی اداره­ی امور مرکز تحقیقات مخابرات ایران به وزارت پست و تلگراف و تلفن (ارتباطات و فناوری اطلاعات) واگذار شد و به عنوان بازوی تحقیقاتی و مشاوره ای در این وزارتخانه فعالیتهای گسترده ای را دنبال کرد. بازنگری در ساختار فعالیتهای مرکز، هدف خودکفایی، استقلال فنی و تخصصی، مسئولان را بر آن داشت تا نسبت به تحقیق توسعه به ویژه تحقیقات کاربردی در زمینه ی فناوری مخابراتی اولویت خاصی قائل شود. در سال ۱۳۷۶ مرکز تحقیقات مخابرات ایران به پژوهشکده ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۴ با تاسیس سه پژوهشکده به پژوهشگاه تبدیل شد. این مرکز هم اینک با دارا بودن چهار پژوهشکده به عنوان پژوهشگاهی تحقیقاتی، قطب پژوهشی فناوری ارتباطات و اطلاعات محسوب می شود و نقش مهم را به عنوان مشاور مادر در بخش (ICT) دارا می باشد.

 

۳- پژوهشکده ی فناوری ارتباطات:

ارائه ی مشاور در حوزه ی فناوری ارتباطات برای شرکتهای زیر مجموعه مزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه های شناخت، طراحی، کاربردی، بهینه سازی، توسعه و استفاده از تکنولوژی های نوین مخابراتی به منظور پشتیبانی علمی و عملی از صنعت و بازار ارتباطات کشور و مدیریت و هدایت عرصه تحقیقات علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی در حوزه های فناوری ارتباطات در کشور هماهنگی، نظارت و پشتیبانی براین فعالیتها را بر عهده دارد. همچنین می توان به تهیه استاندارد های ملی تست و تایید نمونه تجهیزات و خدمات در زمینه ی فناوری ارتباطات در قالب ایجاد و حمایت آزمایشگاهی ملی مرتبط و ایجاد بستر مناسب برای بومی سازی، توسعه و تجهیز سیستمها و خدمات مرتبط با اتباطات رادیویی، ثابت، نوری ایستگاههای زمینی ماهواره ای و همچنین نرم افزار ها و سخت افزار های مدیریت یکپارچه شبکه های مخابراتی به میزان حداقل ۳۰% در کشور اشاره کرد.

 

۴- پژوهشکده ی امینت فناوری اطلاعات و ارتباطات:

پوشش کاملتر موضوعات مرتبط با افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات)، پوشش انواع نیازمندیهای تحقیقاتی افتا در مجموعه­ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تشخیص نیازمندیهای تحقیقاتی آتی افتا در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق آینده پژوهشی و توجه به فناوریهای نوین افتا، همگام با توسعه ی فناوریهای حوزه ی ارتباطات و اطلاعات در جهان، استفاده از حداکثر توان آموزشی، پژوهشی، صنعتی و اجرایی کشور به منظور تحقق نیازمندیهای تحقیقاتی افتا در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برنامه ریزی، هدایت و حمایت از بومی سازی فناوریهای افتا به منظور پوشش نیازمندیهای امنیتی در مجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر عهده دارد.

 

۵- پژوهشکده ی مطالعات راهبردی و اقتصادی:

با توجه به اهداف کلی برنامه توسعه چهارم تا سال ۱۳۸۸ که نیاز به سیاست گذاری، برنامه ریزی و سرمایه گذاری وارد مشارکت بخش خصوصی در این توسعه الزامی است. بنابراین در جهت کاهش تصدی گری دولت و آزاد سازی منابع دولت مسئله ی خصوصی سازی و آزاد سازی مطرح می گردد بطوریکه با قیمتهای مناسب و مشتری مداری نسبت به ارائه ی سرویسها اقدام گردد. بنابراین نیاز به مطالعات اقتصادی، فنی حقوقی در رابطه با چگونگی رقابت، قیمت گذاری، تهیه قوانین و مقررات مطرح می گردد. از طرفی لزوم ارائه سرویس به نقاط محروم با توجه به خصوصی سازی همچنان به عهده ی دولت است از جمله مسائلی است که باید در نظر گرفته شود.

 

فصل دوم:

 

مروری بر خانواده DSP ( TMS320C54X)

 

مقدمه

 • کارت VCU در بخش باند پایه عملیات فشرده سازی و فریمینگ صوتی را انجام می دهد تا هر کانال صوتی ۶۴Kbps بعد از انجام کدینگ ۷۲۶ ( ADPCM ) با نرخ ۱۶Kbps به بخش فریمینگ ارسال شده و با اضافه شدن سربار فریمینگ جهت ارسال و دریافت صحیح بیت ها در مبدا و مقصد ، در نهایت با پهنای باند ۱۹٫۲Kbps به مودم ماهواره ای تحویل داده شده و از آنجا وارد کانال ماهواره ای شود . در طراحی کارت VCU فعلی از آی سی های ADPCM شرکت Zarlink استفاده شده است که ضمن سادگی کار ، در حداقل زمان ، کارت راه اندازی شود . با توجه به گران بودن پهنای باند ماهواره ای به نظر می رسد در این کارت می بایست از استانداردهای فشرده سازی دیگری استفاده شود تا با پهنای باند کمتری صوت انتقال یابد . از جمله این استانداردها می توان به G.729 اشاره نمود که ضمن مقبولیت عام ، صوت را تا میزان ۸Kbps فشرده می نماید . لیکن اجرای آن نیاز به استفاده از DSP دارد تا بتوان این استانداردها که ماهیتی ریاضی دارند را در کارت پیاده سازی نمود . در واقع جهت توسعه آتی سیستم در بخش صوت و کارت VCU ، کافیست به جای آی سی های ADPCM از DSP استفاده نمود تا بتوان الگوریتم های مورد نظر را پیاده سازی نمود . نکته مهم در این توسعه عدم تغییر در ساختار کارت است . در واقع با تغییر ذکر شده سایر ماژول های کارت تغییر نمی کنند از جمله بخش فریمینگ و ارسال و دریافت به مودم ماهواره ای که همچنان به همان صورت در FPGA های برد قرار می گیرند .

در این فصل مطالعه مقدماتی در مورد DSP و استاندارد G.729 انجام شده است تا پیش زمینه لازم جهت توسعه آتی سیستم حاصل گردد . با توجه به این نکته که ظرفیت و تعداد کانال های صوتی یک ایستگاه که وارد کانال ماهواره ای می شوند بسیار محدود است ( چون هر ایستگاه نهایت ۶۴ مشترک دارد و طبق آمار تماس های هم زمان با خارج از ایستگاه کمتر از ۱۶ تماس است ) با بررسی های انجام شده DSP های سری ۵۴X برای این کاربرد کفایت می کنند ضمن آنکه این خانواده از DSP ها با قیمت مناسب در داخل کشور وجود دارند که این مطلب از اهمیت به سزایی در بخش تولید برخوردار است .


خصوصیات TMS320C54X

 • معماری پیشرفته چند باسه با سه باس مجزا برای حافظه دیتای ۱۶ بیتی و یک باس حافظه برنامه
 • ۴۵ بیت واحد منطقی محاسباتی (ALU) شامل یک شیفت دهنده ۴۵ بیتی و دو انباره ۴۰ بیتی مستقل
 • ضرب کننده موازی ۱۷×۱۷ بیت جفت شده با یک جمع کننده اختصاص یافته ۴۰ بیتی برای عملیات جمع / ضرب (MAC) تک سیکلی بدون Pipeline
 • واحد مقایسه – انتخاب و ذخیره ( CSSU) برای انتخاب مقایسه / جمع عملگر Viterbi
 • رمزگذاری توانی برای محاسبه یک مقدار توانی از یک انباره ۴۰ بیتی در یک سیکل تکی
 • دو تولید کننده آدرس با هشت ثبات کمکی و دو واحد محاسباتی ثابت کمکی ( ARAU‌)
 • باس دیتا با یک خصیصه نگهدارنده باس
 • باس آدرس با یک خصیصه نگهدارنده باس( فقط ۵۴۸ و ۵۴۹)
 • مود آدرس دهی بسط یافته برای حداکثر بیت ۱۶×M8 فضای برنامه خارجی قابل آدرس دهی ( فقط ۵۴۸ و ۵۴۹)
 • حداکثر بیت۱۶× ۱۹۲K فضای حافظه قابل آدرس دهی ( ۶۴Kword برنامه، Kword I/O 64)
 • ROM درون آی سی که مقداری از آن قابل ترکیب بندی به صورت حافظه دیتا / برنامه می‌باشد.
 • عملیات Repeat تک دستوری و Block Repeat برای کد کردن برنامه
 • دستورهای دارای یک عملوند کلمه طولانی ۳۲ بیتی
 • دستورهای دارای یک عملوند کلمه طولانی ۳۲ بیتی
 • دستورهای محاسباتی با ذخیره موازی و بارگذاری موازی
 • دستورالعمل های ذخیره شرطی
 • بازگشت سریع از وقفه
 • اجزا درون آی سی

– تولید کننده Wait – State قابل برنامه ریزی با نرم افزار و سوئیچنگ بانک قابل برنامه‌ریزی

– تولید کننده کلاک PLL ( Phase Lock Loop) درون آی سی با اسیلاتور داخلی یا منبع کلاک خارجی

– پورت سریال کاملا دوطرفه برای حمایت  انتقال ۸ یا ۱۶ بیتی ( LC546 و LC545 و ۵۴۱)

– پورت سریال TDM (Time Division Multiplexed)

( فقط ۵۴۲,۵۴۳,۵۴۸ ,۵۴۹)

– پورت سریال بافر شده (BSP) ( فقط ۵۴۲,۵۴۳, LC545 , LC456 , 548, 549)

– واسط پورت (HPI) Host موازی ۸ بیتی ( فقط ۵۴۲,Lc545, 548,549)

– یک تایمر۱۶  بیتی

– قطع کنترل ورودی – خروجی خارجی ( XIO) جهت غیر ممکن کردن باس دیتا، باس آدرس و سیگنالهای کنترلی خارجی

– کنترل مصرف توان با دستورالعملهای IDLE1 و IDLE2 ، IDLES با مودهای توان – پایین

– منطق شبیه سازی بر پایه SCAN درون آی سی، (JTAG IEEE Std 1146.1 )

– ۲۵ns زمان اجرا دستور العمل ممیز – ثابت تک سیکلی ] ۴۰MIPS [ برای منبع تغذیه V 5 ( فقط ۵۴۲ و ۵۴۱)

– ۲۰ns و ۲۵ns زمان اجرای دستورالعمل ممیز – ثابت تک سیکلی                 ] ۴۰,۵۰MIPS [ برای منبع تغذیه ۳٫۳V ( فقط LC54x)

– ns 15 زمان اجرای دستورالعمل ممیز – ثابت تک سیکلی ] ۶۶MIPS [ برای منبع تغذیه ۳٫۳V ( LC548 , LC549)

– ۱۲٫۵ns زمان اجرای ممیز – ثابت تک سیکلی ] ۸۰MIPS [ برای منبع تغذیه ۳٫۳V ( 548,LC54xA,lC549)

– ۱۰ns زمان اجرای ممیز – ثابت تک سیکلی [۱۲۰,۱۰۰ MIPS] برای منبع تغذیه ۳٫۳V هسته ۲٫۵V ( VC549)

 


توضیح کلی در مورد DSP

TMS320VC54x,TMS320VC54x, TMS320LC54x,TMS320C54x خانواده (DSP) پردازنده سیگنال دیجیتالی ممیز ثابتی هستند که بر پایه معماری Harvard پیشرفته طراحی شده اند که یک باس حافظه برنامه و یک باس حافظه دیتا دارند . این پردازنده‌ها هم چنین ALU ای دارند که از درجه بالایی از موازی سازی برخوردار است .  این خانواده DSP شامل یک سری دستورهای تخصصی می باشد که از علل انعطاف و سرعت بالای این DSP ها می‌باشند.

فضاهای دیتا و برنامه مجزا اجازه دسترسی همزمان به دستورهای برنامه و دیتا را می دهد   ( موازی سازی) . دو عمل خواندن و یک عمل نوشتن می تواند در یک سیکل تکی انجام شود. به علاوه ، دیتا می تواند بین فضاهای برنامه و دیتا منتقل شود . این موازی سازی یک مجموعه قدرتمند از عملیات محاسبات ، منطق و عملیات بیتی را فراهم می کند که همگی می توانند در یک سیکل تکی انجام شوند . به علاوه همه پردازنده‌های این خانواده شامل مکانیزم کنترل جهت مدیریت وفقه‌ها، عملیات تکراری و صدا زدن تابعها می باشند.جدول زیر یک دیدگاه کلی از DSP های نسل ۵۴x را ارائه می کند.

 

پایه های آی سیهای ۵۴x

 • A22…A0 ( خروجی ) آدرس باس پورت موازی A0 ( LSB ) تا A22 ( MSB) . البته اغلب آی سی های ۵۴x فقط A0 تا A15 را دارند و فقط ۵۴۸ و ۵۴۹ هفت پایه MSB ( A16 تا A22) را جهت آدرس دهی حافظه برنامه بسط یافته دارند.
 • D0 – D15 ( ورودی / خروجی) دیتا باس پورت موازی D0 (LSB) تا D15 (MSB) .

 

 

فهرست مطالب

فصل اول: معرفی مرکز تحقیقات مخابرات ایران

تاریخچه

پژوهشکده ی فناوری ارتباطات

پژوهشکده امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات

پژوهشکده ی مطالعات راهبردی و اقتصادی

فصل دوم: مروری بر خانواده ی DSP (TMS320 C54 X)

مقدمه

خصوصیات TMS320 C54 X

توضیح کلی در مورد DSP

پایه های ای سی دی S4X

معماری پردازنده

فصل سوم: استاندارد کدینگ  G.729

توضیح کلی در مورد کد کننده

دلیل انتخاب G.729

بلوک دیاگرام مدل CELP

بلوکهای G.729

پیش پردازش Pre-Processing

آنالیز تخمین خطی و کنوانتیزاسیون

پنجره کردن و محاسبه ی Auto Correction

الگوریتم لوینسن – دوربین

تبدیل LP به Lsp

کوانتیزاسیون ضرایب Lsp

تبدیل ضرایب Lsp به LP

Perceptual Weighting

 

 

فهرست جدول ها

جدول شماره ۱- خانواده سری ۵۴x

جدول شماره ۲- استفاده از باس های آدرس

جدول شماره ۳- نمودار حافظه پردازنده

جدول شماره ۴- انواع پورت سریال

 

 

 

فهرست شکل ها

شکل شماره­ی ۱- معماری پردازنده

شکل شماره­ی ۲- بخش محاسباتی پردازنده

شکل شماره­ی ۳- مدل حافظه پردازنده

شکل شماره­ی ۴- حافظه­ی بسط یافته

شکل شماره­ی ۵- اتصالات پورت سریال

شکل شماره­ی ۶- بلوک دیاگرام معماری پورت سریال

شکل شماره­ی ۷- بلوک دیاگرام استاندارد

شکل شماره­ی ۸- ساختار Encoder

شکل شماره­ی ۹- ساختار Decoder

 

تصاویر فایل پروژه :

528 529 530

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

 • فرمت فایل : Word –  تعداد صفحات : ۵۰ صفحه
 • حجم فایل : ۱٫۳۹ مگا بایت
 • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش مخابرات اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com