تحلیل المان محدود مغناطیس زدایی موتورهای BLDC نوع IPM در حالت رخداد خطا در سیم پیچ های استاتور

در این مقاله بر روی مشخصات مغناطیس زدایی دینامیکی یک موتور DC بدون زغال مغناطیس دائم (PM) داخلی در حالت رخداد خطا در سیم پیچ های استاتور (STF) تحقیق شده است همچنین یک الگوریتم جدید بهبود یافته که در آن یک روش المان محدود با معادله ولتاژ خطی موتور ترکیب شده است تا مغناطیس زدایی تحت حالات گزرا دینامیکی و STF مورد بررسی قرار گیرد.

مقاله تحلیل مغناطیس زدایی موتورهای BLDC,مغناطیس زدایی,روش المان محدودFEM,موتورهای مغناطیس دائم (PM),مقاله تحلیل مغناطیس زدایی موتورهای BLDC نوع IPM,مقاله ماشین الکتریکی,مقاله موتورهای dc,مقاله های برق,پروژه های برق,دانلود مقالات برق,پایان نامه های برق,پروژه های برق,موتور dc,مغناطیس زدایی موتور dc,موتور BLDC,

با استفاده از این الگوریتم با در نظر گرفتن اثرات اشباع مغناطیسی، جریان ورودی و جریان در حال چرخش ، مشخصات توزیع مغناطیسی و عملکرد مناسب مغناطیس دائم که مشتمل بر مغناطیس زدایی یکطرفه در حالت خطا می باشد مورد بررسی قرار گرفته اند. اجرایی بودن روش پیشنهادی از تحلیل نتایج بدست آمده از تست های عملی قابل اثبات است. با تحلیل این خطا به درستی می توان پدیده خطا و صحت مغناطیس زدایی را برای موتور معیوب بررسی کرد.

برای دریافت مقاله به ادامه مطلب مراجعه گردد

 

مقدمه: موتورهای DCبدون زغال مدل مغناطیس دائم داخلی (IPM) با توجه به مزیت های فراوانشان همچون عملکرد بالا، راندمان بالا و قابلیت اطمینان بالا به طور فراوان به عنوان منابع قدرت در جاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند البته موتورهای BLDC نوع IPM همچنان از مشکلات قابلیت اطمینان که به عنوان خطاهای مغناطیس زدایی یکطرفه شناخته می شوند که اینها عموما از دما و عکس العمل آرمیچر منتج می شوند[۱-۳]. عمومی ترین موجبات خطاهای مغناطیس زدایی را به صورت موارد زیر می توان نام برد: عبور جریان زیاد توسط کلیدزنی غلط اینورتر، حالت راه اندازی ، حالت قفل روتور و خطای سیم پیچ استاتور(STF).

از آنجایی که در مطالعات گذشته بر روی مغناطیس زدایی که بیشتر شامل جریان بزرگ یکدفعه ای همچون راه اندازی یا قفل روتور که حالت استاتیکی روتور می باشند تحقیق شده است[۴-۶]. از این رو در نظر گرفتن حالت دینامیکی روتور و تغییرات جریان ورودی لحظه ای لازم نمی باشد. در مقابل حالت قفل روتور و راه اندازی، یک خطای STF در حالت دینامیکی می تواند رخ بدهد و بسته به میزان خطا منجر به تغییر جریان ناگهانی شود.

بنابر این یک تحلیل از مغناطیس زدایی موتور مغناطیس دائم به همراه یک رخداد STF به شدت تحت حالت دینامیکی و گذرا مورد نیاز است. از این رو در این مقاله یک الگوریتم تحت شرایط دینامیکی و گذرا ارائه شده است.

با در نظر گرفتن حالت مغناطیس غیر خطی، جریان های ورودی و در حال چرخش و مشخصات مغناطیس توزیع شده و عملکرد مناسب موتور PM مورد تحلیل قرار گرفت. این مقاله از این لحاظ مهم می باشد که در حالت ماشین چند فازه، زمانی که یک خطای STF رخ می دهد فاز معیوب توسط قسمت کنترل بلوکه خواهد شد. البته زمانی که همزمان STF و مغناطیس زدایی غیر قابل برگشت رخ می دهد اگرچه فاز معیوب بلوکه خواهد شد اما موتور به خاطر مغناطیس زدایی یکطرفه عمل نخواهد کرد بنابر این این الگوریتم برای طرح اجتناب از خطا بسیار ضروری می باشد.

 

۲)لگوریتم و فرمول المان محدود:

الف: مدل خطای سیم پیچ: زمانی که عایق سیم پیچ تحت شرایط حرارتی و استرس های مکانیکی و الکتریکی قرار می گیرد مقدار عایق آن به شدت کاهش می یابد و طبق مرجع [۷-۹] منجر به رخداد STF خواهد شد شکل ۱ حالتی را نمایش می دهد که از یک حلقه به حلقه دیگر سیم پیچ اتصال کوتاه رخ بدهد در این صورت یک حلقه بسته که مستقل از سیم پیچ های سالم می باشد به وجود می آید این حلقه بسته همان نشانگر حلقه خط می باشد جریان در سیم پیچ سالم به دلیل حلقه بسته عبور نخواهد کرد در این حالت حلقه اتصال کوتاه شده بای پس می شود و به حالت عادی خود برمی گردد در شکل ۱ نشان داده شده که مقدار زیادی از جریان چرخشی در حلقه های معیوب جاری خواهد شد و علت آن این است که مقاومت حلقه های معیوب پایین تر می باشد از این رو مغناطیس فضای آزاد همانند حلقه های معیوب از حلقه سالم نیز عبور خواهند کرد. اندوکتانس و مقاومت سه فازبه دلیل خطا و میدان مغناطیسی معکوس و عبور جریان های چرخشی و عبور میدان مغناطیسی از سیم پیچ های سالم نا همگون خواهد شد.از این رو جریان ورودی افزایش خواهد داشت و دارای اعوجاج خواهد بود.

 

 

 

 

تصویر صفحه اول مقاله:

 

تصاویر فایل ترجمه مقاله:

 

 

 

  • این مقاله مربوط به تحلیل المان محدود مغناطیس زدایی موتورهای BLCD نوع IPM در حالت رخداد خطا در سیم پیچ های استاتور است و متنی که در این پست خواندید بخشی از ترجمه  فایل pdf این مقاله می باشد.برای دریافت فایل pdf  این مقاله که ۴ صفحه می باشد میتوانید از باکس مربوط به دانلود آن را دریافت کنید و برای خرید ترجمه این مقاله که ۱۲ صفحه و در قالب فایل Word می باشد از آیکون زیر اقدام کنید.

 

 

خرید آنلاین ترجمه مقاله:

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

  • فرمت فایل : Word و pdf –  تعداد صفحات به ترتیب: ۱۲ و ۴ صفحه
  • حجم فایل :   حجم  ۲٫۵۷ مگا بایت
  • برای دانلود مقالات بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com