پاورپوینت مولدهای توربین بادی – سمینار انرژی های تجدیدپذیر – سمینار کارشناسی ارشد قدرت 

کشور ایران از لحاظ منابع مختلف انرژی یکی از غنی ترین کشورهای جهان محسوب می گردد، چرا که از یک سو دارای منابع گسترده سوختهای فسیلی و تجدید ناپذیر نظیر نفت و گاز است و از سوی دیگر دارای پتانسیل فراوان انرژیهای تجدید پذیر از جمله باد می باشد.با توسعه نگرشهای زیست محیطی وراهبردهای صرفه جویانه در بهره برداری از منابع انرژیهای تجدید ناپذیر، استفاده از انرژی باد در مقایسه با سایر منابع انرژی مطرح در بسیاری از کشورهای جهان رو به فزونی گذاشته است.

توربین های بادی,مولدهای توربین بادی,سمینارتوربین بادی,سمینارمولدهای توربین بادی,پاورپوینت مولدهای توربین بادی,سمینارانرژی های نو,سمینارانرژی های تجدیدپذیر,سمینار درس انرژی های تجدیدپذیر,مقاله انرژی های تجدیدپذیر,سمینار انرژی نو,سمینار ارشدبرق,پاورپوینت انرژی های نو,مقالات برق,مقاله های برق,پروژه های برق,دانلود مقالات برق,دانلود پروژه های برق,توربین باد,مقاله توربین بادی,مقاله مولد توربین باد,ژنراتور توربین بادی,ژنراتور توربین های بادی

طبق اسناد و مدارک موجود، اولین قایق بادی توسط مصریان ساخته شد. اولین آسیاب بادی برای آرد کردن غلات ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح توسط ایرانیان بنا گردید. بعد ازآن در قرن ۱۳ میلادی آسیاب بادی به اروپا راه یافت و تکمیل شد. بطور جدی و با تکنولوژی جدید استفاده از انرژی باد در سال ۱۸۵۴ در ایالات متحده آغاز شد. بزرگترین ماشین بادی در زمان جنگ جهانی دوم در امریکا ساخته شد که توان این ماشین ۱٫۲۵ مگاوات برای سرعت باد ۱۳٫۴ متر بر ثانیه بود. در دنیا امروزه از ۶ منبع انرژی تولید می کنند که آنها زغال سنگ ، نفت خام ،گاز طبیعی ، نیروی آب ، انرژی هسته ای و انرژی های نو هستند .

برای ادامه توضیحات به ادامه مطلب بروید

 

انرژی باد حاصل از هوای متحرک می باشد.هنگامی که تابش خورشید بطور نامساوی به سطح ناهموار زمین می رسد سبب ایجاد تغییرات دما و فشار می گردد و در این تغییرات باد بوجود می آید.در بین انرژی های تجدید پذیر، انرژی باد یکی از اقتصادی ترین روشهای تولید برق است . که آلودگی ندارد و با توجه به تجدیدپذیر بودن آن از اهمیت بسیاری برخوردار است . با استفاده از انرژی باد آلودگی زیست محیطی کاهش می یابد به طوری که تولید هر کیلو وات انرژی الکتریکی از باد از انتشار یک کیلو گرم دی اکسید کربن در مقایسه با نیروگاه های سوخت فسیلی جلوگیری می کند.

 

انواع توربین های بادی و مکانیسم کار آنها

 

توربینهای بادی با محور چرخش عمودی

این توربینها از دو بخش اصلی تشکیل شده اند: یک میله اصلی که رو به باد قرار می گیرد و میله های عمودی دیگر که عمود بر جهت باد کار گذاشته می شوند. این توربینها شامل قطعاتی با اشکال گوناگون بوده که باد را در خود جمع کرده و باعث چرخش محور اصلی می گردد. ساخت این توربینها بسیار ساده بوده اما بازده آنها پایین میباشد. عمده ترین توربین های بادی محور عمودی عبارتند (ساوینیوس داریوس، صفحه ای و کاسه ای). در این نوع توربینها در یک طرف توربین، باد بیشتر از طرف دیگر جذب می شود و باعث می گردد که سیستم لنگر پیدا کرده و بچرخد. یکی از مزایای این سیستم وابسته نبودن آن به جهت وزش باد می باشد.

 

توربینهای بادی با محور چرخش افقی

این توربینها نسبت به مدل محور عمودی رایج تر بوده همچنین از لحاظ تکنولوژیک پیچیده تر و گرانتر می باشند. ساخت آنها مشکلتر از نوع محور عمودی بوده ولی راندمان بسیار بالایی دارند. در سرعتهای پایین نیز توانایی تولید انرژی الکتریکی را داشته و توانایی تنظیم جهت در مسیر وزش باد را نیز دارند. این توربینها ۳ یا در مواردی ۲ پره می باشند که روی یک برج بلند نصب می شوند. این پره ها همواره در جهت وزش باد قرار می گیرند.

 

انواع کاربرد توربین های بادی

۱- پمپ های بادی آبکش جهت                     

 •  تأمین آب آشامیدنی حیوانات در مناطق دور افتاده
 • آبیاری در مقیاس کم
 •  آبکشی از عمق کم جهت پرورش آبزیان
 •  تأمین آب مصرفی خانگی
 •  کاربرد توربینهای بادی کوچک بعنوان تولید کننده برق
 •  تأمین برق جزیره های مصرف
 •  شارژ باتری                     

۲- نیروگاه های بادی منفرد جهت تأمین انرژی الکتریکی واحدهای مسکونی، تجاری، صنعتی و یا کشاورزی
۳- مزارع برق بادی جهت تأمین بخشی از تقاضای انرژی برق شبکه

 

اجزاء ، جنس و سایز توربین های بادی 
برجها بیشتر لوله ای شکل هستند و از فولاد ساخته شده اند. پره ها از فایبر گلاس – پلی استر مستحکم یا چوب –اپوکسی ساخته شده اند.
توربین های بادی مصارف همگانی جهت مزراع بادی واقع در خشکی دارای سایزهای مختلفی هستند با قطر چرخ گردان از حدود ۵۰ متر تا حدود ۹۰ متر و با برجی تقریبا به همان سایز. یک توربین ۹۰ متری که دارای یک برج ۹۰ متری باشد، ارتفاع کلی آن از پایه برج تا نوک چرخ گردان تقریبا ۱۳۵ متر (۴۴۲ فوت) خواهد بود.
توربین های دریایی که طراحی می گردند و هم اکنون در حال توسعه یافتن می باشند چرخ گردانهای بزرگتری خواهند داشت. در حال حاضر بزرگترین آنها دارای قطر چرخ گردان ۱۱۰ متر است به این دلیل که حمل و نقل پره های گردان بزرگ به وسیله کشتی آسانتر از راه زمینی می باشد. توربین های بادی کوچک که برای مصارف خانگی یا تجاری جزئی طرح ریزی شده اند بسیار کوچکتر می باشند.بیشتر آنها دارای قطر چرخ گردان ۸ متر یا کمتر می باشند و برروی برج هایی به ارتفاع ۴۰ متر یا کمتر نصب می گردند.

 

مولدهای توربین های بادی

ماشینهای الکتریکی سنکرون و آسنکرون در پنج مدل متداول در توربین های بادی با توان بالای ۱MW مورد استفاده قرار می­گیرند.، البته ژنراتور های خاصی نیز وجود دارند که در توربین های بادی بکار رفته و در حال تحقیق و توسعه هستند .
پنج مدل متداول ژنراتورهای توربین بادی عبارتند از :

 • ژنراتور القایی قفس سنجابی
 • ژنراتور القایی روتور سیم پیچی شده با مقاومت متغیر در روتور
 • ژنراتور القایی با تغذیه دوبل
 • ژنراتور سنکرون با تحریک کلاسیک (روتور سیم پیچی شده)
 • ژنراتور سنکرون آهنربای دائم

ژنراتور القایی روتور سیم پیچی شده(WRIG) 
سیم پیچی استاتور در این نوع ژنراتورها و نحوه تولید گشتاور در آن، مشابه انواع دیگر ژنراتورهای القایی بوده و تفاوت آن در شکل روتور آن است.
در این نوع از موتورها میتوان با راهکارهایی مقاومت روتور را تغییر داد که در مدل های متداول هر فاز روتور از طریق حلقه های لغزان به یک سری مقاومت متغیر، متصل شده است که با توجه به مقدار گشتاور و سرعت مورد نیاز می توان مقدار مقاومت متغیر روتور را تغییر داد.
در مدل های پیشرفته، برای رفع مشکلات ناشی از حلقه لغزان وجاروبک با استفاده از مقاومتهای حساس به نور و مدارات الکترونیکی از راه دور کنترل می شودو با روش هایی از این دست مقاومت روتور را تغییر می دهند.در این نوع از ژنراتور، با تغییر مقاومت روتور، در رنجی از تغییرات سرعت (هر چند اندک) توان ماکزیمم بدست خواهد آمد.

ژنراتور القایی تغدیه دوبل(DFIG)
ژنراتور القایی روتور سیم پیچی شده (WRIG) دارای سیم پیچی سه فاز روی روتور و استاتور است. ترمینال این دو سیم پیچ استاتور و روتور ممکن است از منبع انرژی تغذیه شوند، در این صورت ژنراتورهای القایی با تغذیه دوبل (DFIG) و یا ژنراتور القایی با دو خروجی (DOIG) نامیده می شود.
با فراهم کردن مبدل الکترونیک قدرت که مدار روتور را از طریق حلقه های لغزان و جاروب ها تغذیه می کند، عملکرد هم برای حالت موتوری و هم برای حالت ژنراتوری امکان پذیر است و می تواند توان را در هر دو جهت اداره کند.

ژنراتور های سنکرون
ماشین های سنکرون تحت سرعت ثابتی بنام سرعت سنکرون می چرخند و جزء ماشین های جریان متناوب (AC) محسوب می شوند. در این ماشین ها بر خلاف ماشین های القایی (آسنکرون) میدان گردان در فاصله هوایی و روتور با یک سرعت که همان سرعت سنکرون است می چرخند.
در این قسمت از گزارش ژنراتورهای سنکرون و انواع آن بررسی شده است.
امروزه ژنراتورهای سنکرون در نیروگاه ها بیشترین برق را در جهان تولید می کنند، البته ژنراتورهای سنکرون بکار رفته در نیروگاه های بادی از بعضی جهات با ژنراتورهای سنکرون در نیروگاه های معمول دیگر متفاوت است، ولی از لحاظ عملکرد در تولید برق مشابه اند.

ژنراتورهای سنکرون مغناطیس دائم
در این ژنراتورهای سنکرون، تحریک روتور با استفاده از آهنربای دائم صورت میگیرد و روتور فاقد حلقه لغزان،جاروبک و سیم پیچی روتور می باشد. نحوه اتصال این نوع ژنراتورها به شبکه از طریق مبدل قدرت است.
قیمت، تنوع و توانایی آهنرباهای دائم موجود در بازار، نقش مهمی در پیشرفت این نوع ژنراتورهای سنکرون ایفا می‌کنند.
از معایب این ژنراتورها می‌توان به مشکلات نصب آهنربا در روتور، هزینه آهنربا و کمبود تجربه در ساخت اشاره کرد.
کارخانه های Mitsubishi,CkpBlak,Winwind,Siemens,ABB از مراکز فعال در زمینه تحقیق ، توسعه و ساخت این ژنراتورها هستند.
مزایای ژنراتور سنکرون PM بر ژنراتور سنکرون با تحریک کلاسیک با توان نامی عبارتند از:
راندمان بالاتر بدلیل تلفات کم روتور
مدار خنک کننده ساده تر
اندازه و ابعاد کمتر روتور
نگهداری ساده تر و عدم وجود سیستم تحریک جداگانه

ژنراتورهای القایی قفسه سنجابی
این نوع از ژنراتورهای القایی در توربین های بادی با سرعت ثابت بکار می‌روند و این ژنراتور فقط در یک سرعت ثابتی از باد، توان بهینه را خواهد داد و با تغییرات در سرعت باد به دلیل بهینه نبودن ضریب عملکرد، توان بهینه نخواهد بود و همچنین، تغییرات در سرعت باد به صورت استرس مکانیکی بر ژنراتور تحمیل شده و میرا می‌شود.

 

 

 

فهرست مطالب

 • توربین بادی
 • اجزای توربین بادی
 • توپولوژی توربین بادی
 • تقسیم بندی توپولوژی توربین بادی از نظر سرعت
 • توربین های بادی از منظر سرعت
 • مقایسه معایب توپولوژی‌های توربین بادی
 • تقسیم بندی ژنراتورهای توربین بادی
 • توپولوژی‌ سرعت ثابت توربین بادی
 • ژنراتور القایی قفس سنجابی سرعت ثابت
 • ژنراتور القایی سرعت متغیر
 • ژنراتور القایی از دو سو تغذیه
 • ژنراتور سنکرون آهنربا دائم با جعبه دنده
 • ژنراتور سنکرون آهنربا دائم بدون جعبه دنده
 • ژنراتور سنکرون باتحریک الکتریکی بدون جعبه دنده
 • چرخ دنده‌های معمول در توربین بادی
 • چرخ دنده‌های آینده در توربین بادی
 • نتیجه گیری
 • مراجع

 

 

 

تصاویر فایل پاورپوینت :

  

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

 • فرمت فایل :  PPT –  تعداد اسلایدها : ۲۳ اسلاید
 • حجم فایل : ۱٫۶ مگا بایت
 • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com