مقاله زمین و بررسی نقش آن در تاسیسات الکتریکی حساس – پروژه زمین و بررسی نقش آن در تاسیسات الکتریکی حساس

پیش گفتار

برق بدون وقفه و ایمنی اشخاص و اموالشان به دلیل استفاده روز افزون از وسایل برقی در منازل ، ادارات، کارخانجات و کارگاهها اهمیت و موقعیت خاصی پیدا کرده است.تصادفات ، سوانح و حوادث ناگوار در ارتباط با الکتریسته عموماً توسط نواقصی که در طرح ، اجرا و در عایق بندی دستگاهها و ادارات و تأسیسات شبکه ممکن است بوجود آید ، ممکن است پدیدار شود.خسارت و آسیب هایی که در اثر عوامل گوناگون به تجهیزات شبکه و انسانهایی که به نوعی با آن در تماس هستند وارد می شود ، ایجاب می کند . شبکه های برق رسانی به شهرک ها ، برج ها ، کارخانجات و تأسیسات اداری با توجه به استانداردهای معتبر موجود طرح و اجرا شود. بدین منظور بر آن آمدم تا تحقیقاتی در مورد نوع اتصال دستگاهها با حساسیت های متفاوت و ارتباط آنها با سیستم زمین را انجام داده و در اختیار دیگر علاقه مندان عزیز قرار دهم.در خاتمه وظیفه خود می دانم از استاد راهنما جناب دکتر غیاثی و همچنین همسر مهربان خود قدردانی و تشکر نمایم که در تهیه این مقاله کمال همکاری را انجام داده اند.

زمین و بررسی نقش آن در تاسیسات الکتریکی حساس,پروژه زمین و بررسی نقش آن در تاسیسات الکتریکی حساس,زمین در تاسیسات الکتریکی,پروژه زمین در تاسیسات الکتریکی,زمین,مقاله زمین در تاسیسات الکتریکی,پایان نامه زمین در تاسیسات الکتریکی,دانلود پروژه های برق,دانلود مقالات برق,پروژه های برق,دانلود پروژه های برق,مقاله زمین,مقاله تاسیسات الکتریکی,پروژه برق,زمین در تاسیسات الکتریکی,سیستم زمین,earth

برای توضیحات بیشتر به ادامه مطلب بروید

 

 

فصل اول

اساس زمین کردن

اساس زمین کردن بر این است که جرم بزرگ زمین به عنوان نقطه صفر در نظر گرفته شود و تمام قسمت هایی که به زمین وصل شده اند هم پتانسیل زمین شوند ، به عبارت دیگر پتانسیل صفر زمین را بگیرند . نوع کیفیت ارتباط دهنده زمین با تاسیسات الکتریکی دارای اهمیت فوق العاده زیادی است .

 

زمین کردن به دو علت انجام می گیرد ، یکی کار کردن و رفتار صحیح سیستم های الکتریکی ، به بیان دیگر حفاظت از وسایل برقی ( زمین الکتریکی ) و دیگری حفاظت اشخاصی که به نوعی با دستگاههای الکتریکی در تماس هستند و یا کار می کنند ( زمین حفاظتی ) که در زیر به بررسی آنها می پردازیم .

 

۱-۱ زمین کردن حفاظتی :

زمین کردن حفاظتی عبارت است از زمین کردن کلیه قطعات فلزی تاسیسات الکتریکی که در ارتباط مستقیم (فلز با فلز ) با مدار الکتریکی قرار ندارند . این زمین کردن بخصوص برای حفاظت اشخاص در مقابل اختلاف سطح تماسی زیاد به کار برده میشود . بدین منظور در پستهای فشار قوی باید تمام قسمتهای فلزی که در نزدیکی و همسایگی با فشار قوی قرار گرفته اند و مکان تماس عمدی و یا سهوی با آنها موجود است ، به تاسیسات زمینی که برای این منظور احداث شده اند(زمین حفاظتی) متصل و مرتبط گردند . این قسمت ها عبارتند از ستونها و پایه های فلزی،دربها و نرده های فلزی،قسمت های فلزی قابل دسترس تمام دستگاه های اندازه گیری ، ایزولاتورها ، مقره های عبور ، بخصوص قسمت های فلزی که برای کار کردن با دستگاهها باید آنها را لمس کرد و در دست گرفت ، مثل چرخهای فرمان انواع و اقسام تنظیم کننده ها و رگولاتور ها ، دسته کلیدها و غیره . زیرا در این قسمت ها در اثر عبور جریان خیلی کم نیز عضلات دست به طوری منقبض می شود که باز کردن و رهایی پیدا کردن ازآن غیر ممکن و محال به نظر می رسد و عاقبتی وخیم و اسفناک برای تماس گیرنده در بر خواهد داشت . بدین منظور و برای جلوگیری از هر حادثه ای باید زمین حفاظتی به نحوی تاسیس گردد که قسمتی از مسیر جریان که توسط تماس اعضای بدن انسان اتصالی می شود (دست و پا ویا دو دست و یا دوپا)دارای تفاوت پتانسیل یا افت ولتاژ زیاد نباشد . افت ولتاژ بستگی به شدت جریان و مقاومت مسیر جریان دارد . لذا برای کوچک نگه داشتن افت ولتاژ باید مقاومت مسیر جریان حتی المقدور کوچک نگه داشته شود . به طور مثال اگر یک مقره عبور که در دیوار مرطوبی نصب شده است ، بشکند و سیم فشار قوی با دیوار تماس پیدا کند و جریان اتصال زمین در این حالت ۲۵ آمپر و مقاومت هر متر دیوار۱۰ اهم باشد ، ما بین دو نقطه از دیوار که انسان با آن تماس دارد (فاصله دست و پا تقریبا ۲ متر است) اختلاف سطحی برابربا :

V=I*R=25*2*10=500 volt

بوجود می آید که مسلما برای انسان خطرناک است ولی اگر پایه فلزی مقره که به دیوار محکم شده بوسیله یک سیم نسبتا ضخیم به زمین وصل شود ، در موقع اتصال بدنه یا اتصال زمین ، قسمت عمده جریان اتصالی از این سیم عبور خواهد کرد و کلیه قسمتهای دیوار هم پتانسیل سیم در آن نقطه قطع خواهد شد . لذا افت ولتاژ در امتداد دیوار ناچیز شده و برای انسان خطری ایجاد نخواهد کرد . عامل موثر خطر برای انسان یا هر موجود زنده دیگر جریان میباشد که البته وجود اختلاف سطح است که باعث عبور این جریان میگردد . در فشار ضعیف جریان های ۱ تا ۰٫۱ آمپرکه از قلب می گذرد ، خطر جانی دارد .

 

مقاومت بین اعضای بدن انسان به طور متوسط برابر است با :

 •  دست و دست : تقریبا ۴۰۰۰ اهم
 • دست و پا : تقریبا ۴۵۰۰ اهم
 • پا و پا : تقریبا ۶۵۰۰ اهم
 • هر دو دست و دو پا : تقریبا ۱۸۰۰ اهم

 

در ضمن اگر بدن مرطوب بوده و دست ها عرق کرده باشد باعث کم شدن مقاومت و عبور جریان زیادتری می شود ، لذا می توان گفت که حتی اختلاف سطح ۲۰ ولت نیز محسوس بوده و اختلاف سطح ۶۰ ملت ممکن است خطر جانی داشته باشد . در برق گرفتگی فشار قوی جریان هایی از ۱ تا ۱۰۰ آمپر و بیشتر ممکن است از بدن انسان عبور کند بدون اینکه مستقیما باعث از کار افتادن قلب شود . ولی در عوض این جریان های شدید باعث خراب کردن و سوزاندن بافت های بدن بخصوص تجزیه آب بدن می شود و به کلیه ها آسیب فراوان می رساند . در ضمن عبور جریان زیاد از بدن باعث سوزاندن محل ورود و زخم برداشتن عمیق در محل ورود و زخم برداشتن عمیق در محل خروج جریان می شود که ممکن است متعاقبا منجر به مرگ شود .

در خاتمه بد نیست متذکر شویم که بعضی از حیوانات بخصوص اسب ها در مقابل جریان زمین حساس تر و مستعد تر از انسان ها می باشند که شاید این مستعد بودن به علت بزرگتر بودن فاصله قدم آنها و اختلاف سطح قدمی که آنها از زمین بر میدارند باشد .

 

 

۲-۱ زمین کردن الکتریکی :

 زمین کردن الکتریکی یعنی زمین کردن نقطه ای از دستگاههای الکتریکی و ادوات برقی که جزیی از مدار الکتریکی می باشند . مثل زمین کردن مرکز ستاره سیم پیچی ترانسفورماتور و یا ژنراتور ویا زمین کردن سیم وسط یا سیم مشترک دو ژنراتور جریان دایم سری شده . زمین کردن الکتریکی دستگاه ها به خاطر کار کرد صحیح دستگاهها و جلوگیری از ازدیاد فشار الکتریکی فازهای سالم نسبت به زمین در موقع تماس یکی از فازها به زمین می باشد .

 

زمین الکتریکی ۳ نوع است :

 • زمین کردن مستقیم :

مثل وصل کردن مستقیم نقطه صفر ترانسفورماتور و یا نقطه ای از سیم رابط بین دو ژنراتور جریان دایم به زمین .

 • زمین کردن غیر مستقیم :

مانند اتصال نقطه صفر ژنراتور توسط یک مقاومت بزرگ به زمین یا اتصال نقطه صفر اتصال ترانسفورماتور توسط سلف بزرگ به زمین (سلف پترزن یا پیچک محدود کننده اتصال به زمین ) .

 • زمین کردن بار :

در این نوع زمین کردن نقطه صفر یا هر نقطه از شبکه که دارای پتانسیل نسبت به زمین است توسط یک فیوز فشار قوی (الکترود جرقه )به زمین وصل می شود تا موقعی که مدار فیوز باز است یعنی در حالت کار عادی شبکه ،‌ ارتباط شبکه با زمین باز است ولی در موقعی که ولتاژ زیادی شبکه را تهدید می کند ، مدار فیوزها بسته می باشند و بدین جهت زمین کردن باز درحقیقت نوعی از زمین کردن الکتریکی محسوب نمی شود ، از زمین الکتریکی اغلب در موقعی که دستگاهها و شبکه برق رسانی بدون عیب نیز می باشند جریان عبور می کند که  از زمین حفاظتی فقط در موقع ارتباط فازها با زمین جریان عبور می کند .

 

۳-۱  اصطلاحاتی که در زمین کردن به کار برده می شود :

 • زمین :

زمین در این مبحث به معنی نوع و جنس زمین است ، مثل خاک رس ،‌ شن ، سنگ لاخ ، باتلاق ، مرداب و غیره ….

 • میل زمین ( زمین کننده ) :

عبارت است از هادی ویا فلزی به هر شکل ( صفحه ای ، لوله ای ، طنابی ، پروفیل ) که در زمین چال می شود و با زمین ارتباط برقرار می کند و ما در این مبحث به اختصار میل می گوییم .

 • زمین هم سطح :

عبارت است از سطح زمین که بین نقاط مختلف آن در اثر عبور جریان از زمین اختلاف پتانسیل محسوسی ایجاد نمی شود . زمین هم سطح تقریبا ۲۰ متر از میل فاصله دارد .

 • میل فرمان :

عبارت است ازسیم یا مفتول و یا صفحه فلزی که مربوط به زمین کننده است و برای تنظیم افت پتانسیل و کوچک کردن ولتاژ تماسی خطرناک بکار برده می شود .

 • سیم زمین :

عبارت است از سیم رابط بین زمین کننده ( میل ) و زمین شونده . آن قسمت از این سیم که در زمین قرار گرفته است از میل محسوب میشود .

 

 

مشخصات مهم و خواسته های اساسی زمین کردن تأسیسات

۱-۲نرم ها و استانداردها :

برای تعیین قوانین اصولی و شناخت صحیح خواسته ها و شرایطی را که از انواع زمین کردن انتظار داریم ، استاندارد و نرم هایی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از :

DIN VDE 0141 , DIN VDE 0151  , DIN VDE 0100 , DIV VDE 0800

 

زمین  کردن قسمتهای فلزی وسایل الکتریکی

آنچه در استاندارد آمده : قسمتهای فلزی تمام وسایل الکتریکی با اختلاف سطح نامی بیشتر از ۱KV که ارتباطی با مدار جریان کار آنها ندارد باید زمین شود . در صورتیکه این قطعات فلزی به نوعی با صفحات فلزی زیر بنا ( فونداسیون فلزی ) یا اسکلت فلزی که با اتصال محکم و مطمئن از نظر الکتریکی هدایت خوب ، وصل شده باشند ، لزومی ندارند باز هم بطور مجزا از راه دیگر زمین شوند . برای مثال ، تمام قطعات و وسایل الکتریکی که در یک تابلو برق نصب می شوند احتیاج به دوباره زمین کردن ندارند زیرا در کارگاهی که این تابلوها ساخته و تکمیل می شوند مسلما تمام شرایط زمین کردن در آنها رعایت شده است ، ولی بدنه تابلو ، بدنه ترانسفورماتور ، خازنها و ژنراتورها و موتورها در محل نصب باید حتما بطور صحیح زمین شوند .

 

زمین کردن قطعات فلزی که جزو وسایل الکتریکی به حساب نمی آیند :

آنچه در استاندارد تحت عنوان زمین کردن قطعات فلزی بیگانه آمده : قطعات فلزی که متعلق به وسایل و ادوات الکتریکی نیستند ، ولی می توان به نحوه ( تماس مستقیم یا توسط قوس الکتریکی ) از آنها ولتاژ بگیرند باید حتما زمین شوند .

البته اگر این وسایل فلزی به نحوی با قطعات فلزی زمین شده در ارتباط هادی تنگاتنگ هستند ، لازم نیست بطور مجزا دوباره زمین شوند . مثل دربهای فلزی که توسط لولا به چارچوب فلزی زمین وصل هستند .

توجه : برای فاصله ای که بین قطعات زیر ولتاژ و بدون ولتاژ در اثر مثلا قوس الکتریکی اتصال برقرار می شود ، در استاندارها و نرم ها دستور مدونی دیده نشده ، ولی در عمل برای پستهای فشار قوی روباز در سالن و مکانهای سرپوشیده مانند پست ترانسفورماتورها تا ۳۰KV فاصله بین قطعات لخت ( بدون عایق زیر ولتاژ ) و قسمتهای فلزی ساختمان مانند دربها ، پنجره ها و راهروها ( نرده ها ) و پوشش های دیگر در حدود ۱٫۵ متر رعایت شده است .

پنجره ای که بطور مثال در دیوار بتون آرمه ( بتون و فولاد ) نصب شده یا نرده فلزی که به چارچوب فلزی زمین شده متصل است ، لازم نیست مجددا زمین شود .

در مکانهای سرپوشیده که تابلوی برق از نوع کپسولی نصب شده و پوشش خارجی ( کپسولی فلزی ) به زمین حفاظتی متصل است ، میتوان از فاصله حفاظت شده بین آنها و قطعات هادی بیگانه براساس پیشنهاد DIN VDE 0101 به قرار زیر انتخاب کرد :

برای تاسیسات تا ۱۰KV ، حداقل فاصله ۱۱۵ میلی متر

برای تاسیسات تا ۲۰KV ، حداقل فاصله ۲۱۵ میلی متر

 

زمین کردن کابل فشار قوی و متعلقات آن :

طبق نرم و استاندارد های موجود باید غلاف سربی و کلیه پوششهای فلزی کابل حداقل در یک سر کابل زمین شود .

توجه : برای ارتباط برقرار کردن بین پستها و تاسیسات الکتریکی مختلف جدا از یکدیگر که توسط کابل به هم مربوط هستند ، به دلیل حفاظت اتصال زمین و عملکرد مطمئن تر در رله ها ، در هر یک از این پستها پیشنهاد شده است غلافها در هر دو طرف کابل بطور کاملا مطمئن زمین شوند .

سینی کابل :

سینی کابل احتیاج به زمین شدن ندارد ، به شرط آنکه غلافها و پوشش فلزی کابلهایی که روی این سینی ها کشیده شده اند بتوانند جریان اتصال زمین را به خوبی از خود عبور دهند .

توجه : این موضوع فقط موقعی بطور صحیح انجام میگیرد که مقطع غلافها یا پوششهای هادی کابل طبق استاندارد سنجیده و در دو انتها زمین شده باشد .

اگر به دلایل خاصی فقط یک طرف غلاف فلزی کابل زمین شده باشد ، لازم است سینی هم زمین شود . برای ارتباط شینها به یکدیگر قوانین خاصی تا به امروز وضع نشده است .

 

زمین در تاسیسات و پستهای جریان زیاد تا ۱۰۰۰ ولت :

شرایط و نحوه زمین کردن تاسیسات و پستهای الکتریکی تا ۱۰۰۰ ولت در مقررات DIN VDE 0100 و DIN VDE 0190 آمده است .

در زمین کردن تاسیسات تا ۱۰۰۰ ولت باید خصوصیات و عملکرد صحیح زمین الکتریکی و محافظت هر دو با هم در نظر گرفته شود . در ضمن ، زمین کردن حفاظتی برای دستگاههای برقی خانگی که انسان با آن مستقیما در تماس است در درجه اول اهمیت قرار دارد .

نوع زمین در تاسیسات الکتریکی و نگهداشتن حداقل مقاومت زمین بستگی به نوع شبکه انتخاب شده و سیستمهای حفاظتی دارد  .

زمین در سیستم IT,TT,TN :

زمین کردن در سیستم شبکه های مختلف زیر لازم و ضروری است : در تقسیم بندی سیستم ها ، T علامت زمین (TERRE) ، N علامت صفر (NULL) و I علامت عایق بودن منطقه صفر نسبت به زمین (ISOLATEON) است .

سیستم TN :

در این سیستم نقطه ستاره ترانسفورماتور شبکه ، زمین می شود (T زمین الکتریکی ) و از همان نقطه یک سیم ( N یا سیم صفر ) به خارج برده می شود .

 • سیستم TN-S : در این حالت تاسیسات فقط دارای یک زمین الکتریکی است ( T ) و دو سیم ، یکی به عنوان سیم صفر ( N ) و دیگری به عنوان سیم حفاظتی (PE ) از مرکز ستاره زمین شده به خارج هدایت می شود . این دو سیم در سیستم TN-S در تمام تاسیسات و طول شبکه جدا از هم کشیده میشود .
 • سیستم TN-C : در این حالت نیز تاسیسات الکتریکی و شبکه فقط دارای یک زمین الکتریکی است ولی فقط یک سیم (PEN ) که هم به عنوان سیم صفر و هم برای اتصال زمین ( اتصال بدنه ) از آن استفاده می شود به کار برده شده است .
 • سیستم TN-C-S : در این حالت نیز شبکه فقط دارای یک زمین الکتریکی (T) است ، ولی سیم صفر N و سیم PE فقط در قسمتی از تأسیسات به صورت واحد و مشترک (سیمN PE ) و در بقیه قسمت ها جدا از یکدیگر کشیده شده است. در این حالت بدنه و سیم صفر دستگاه های سه فاز مشترکاً به سیم N PE وصل می شوند و در دستگاههای یک فاز بدنه و محل نقطه نول به طور مجزا یکی به سیم حفاظتی PE و دیگری به سیم صفر بسته می شوند.

 

 • سیستم T T : در این سیستم شبکه و تأسیسات دارای دو زمین مجزا از یکدیگر می باشند ، به طوری که نقطه صفر ستاره ترانسفورماتور مستقیماً به زمین وصل می شود (T زمین الکتریکی) و یک سیم از آن برای استفاده صفر (N ) به خارج هدایت می گردد و بدنه دستگاهها و وسایل الکتریکی به میل زمین دیگری (زمین حفاظتی) PE وصل می شوند.
 • سیستم IT : در این سیستم هیچ ارتباط مستقیم و بلاواسطه ای بین سیم های فعال (فازها) و حتی سیم صفر با زمین وجود ندارد. سیم صفر ترانسفورماتور یا نسبت به زمین کاملاً عایق است یا با یک مقاومت بزرگ و یا توسط برقگیری به زمین وصل می شود .

 

 

اما بدنه های فلزی وسایل الکتریکی همه زمین می شوند.(زمین حفاظتیPE )

در سیستم های TN که شامل یک زمین مرکزی مشترک هستند و سیستم های TT و IT  که دارای یک زمین حفاظتی یا دو زمین (الکتریکی و حفاظتی) می باشند ، باید زمین از یک مفاومت مشخص و معینی برخوردار باشد.

براین اینکه بتوان در آن واحد با دو وسیله نزدیک هم ، یکی با اتصال بدنه و دیگری بدون اتصال بدنه تماس برقرار کرد ، بدون آنکه اختلاف پتانسیل به وجود آمده بین دو دست باعث آزار شخص و حوادث ناگوار شود ، سعی می شود تمام قطعات و بدنه های فلزی در یک محوطه به نحوی به هم مرتبط شوند ، مثلاً توسط تیرآهن یا اسکلت فلزی ساختمان این عمل را هم پتانسیل کردن زمین یا همسطح کردن زمین از نظر پتانسیل می نامیم.

 

 

۲-۲ارتباط زمین ها در تأسیسات فشار قوی و ضعیف

طبق ۰۱۴۱ VDE DIN در صورتی که تمام تأسیسات الکتریکی مربوط به فشار قوی و ضعیف یک مجموعه در مکانی محدود متمرکز شده باشد ، مثل تأسیسات الکتریکی مربوط به فشار قوی و ضعیف یک مجموعه در مکانی محدود متمرکز شده باشد ، مثل تأسیسات الکتریکی و برق رسانی در یک کارخانه صنعتی بزرگ یا یک نیروگاه و تبدیل گاه بزرگ و در محوطه هایی که همه زمین خود به خود از نظر الکتریکی به نحوی به هم مرتبط هستند (عبور لوله های گاز و آب و غیره) نباید دو زمین مجزا درست کرد ، بلکه تأسیس یک زمین کافی است ، فقط باید توجه داشت که در این حالت ، مقاومت زمین براساس مشخصات طرف فشار ضعیف محاسبه و ساخته می شود.

 

۳-۲زمین کردن در مراکز مخابرات

زمین الکترونیکی و زمین حفاظتی : قوانین مربوط به زمین کردن در مراکز مخابرات کلاً در  ۸۰۰ VDE DIN آمده است. در مراکز مخابرات زمین کردن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

میل زمین : در کنار میل و تأسیسات مستقل زمین در مراکز مخابرات که در همین قسمت از  VDE در بخش ۶٫۲٫/۱  به تفصیل آمده است می توان از زمین موجود در ساختمان نیز به شرح زیر استفاده کرد :

 • فونداسیون ساختمان
 • تأسیسات زمین ، مخصوص حفاظت در مقابل صاعقه طبق۰۱۸۵ VDE DIN
 • میل زمین طبق ۰۱۴۱ VDE DIN
 • لوله کشی ساختمان با اثر میل زمین طبق ۰۱۹۰ VDE DIN

اگر چه زمین کننده ها برای زمین الکتریکی بسیار مناسب هستند ، ولی در هر حال باید هماهنگی بین ساختمان های مختلف از نظر ساختمانی و توقعات ویژه ای که ممکن است وجود داشته باشد ، انجام گیرد.

 

فهرست مطالب

فصل اول  اساس زمین کردن

 • زمین کردن حفاظتی
 • زمین کردن الکتریکی
 • اصطلاحات زمین کردن

فصل دوم – مشخصات مهم و خواسته های اساسی زمین کردن

 •   نرم ها و استانداردها
 •    ارتباط زمین ها در تاسیسات فشار قوی و ضعیف
 •   زمین کردن مخابرات
 •   حفاظت در مقابل صاعقه

فصل سوم – مقاومت زمین مجاز و ابعاد و مشخصات

 •    بوجود آوردن مقاومت زمین مجاز
 •    تعیین مقادیر و ابعاد زمین کننده ها
 •    تعیین ابعاد و مشخصات سیم زمین
 •    تعیین و انتخاب میل زمین
 •    انتخاب سیم زمین

فصل چهارم – سیستم زمین تجهیزات الکترونیکی

 • تعاریف
 • تاریخچه اجرای سیستم زمین کامپیوتر
 • انواع خطا در سیستم
 • انواع سیستم گراند

فصل پنجم – سیستم های گراند تجهیزات حساس

 • چالش های سیستم گراند تجهیزات حساس
 • انواع سیستم های گراند برای کامپیوتر
 • انواع سیستم های الکترونیکی حساس
 • کاربرد اصلی برقگیرهای ثانویه
 • برقگیرهای حفاظت ثانویه

فصل ششم – جریان نشتی و حفاظت آن

 • حفاظت در مقابل جریان نشتی
 • جریان نشتی
 • خطر خسارت و آسیب تجهیزات برقی

 منابع

 

فهرست جداول و اشکال

 

شکل ۲۰۱ –  انواع مختلف سیستم TN

شکل ۲۰۲ –  سیستم  TTو IT

شکل ۲۰۳ –  مثال برلی تقسیم پتانسیل در سطح زمین

 

شکل ۳۰۳ – مقاومت گسترده میل زمین در زمین عمقی

شکل ۳۰۴ – مقاومت گسترده زمین در میل تسمه ای گرد و طنابی

شکل ۳۰۵ – تراکم جریان اتصال کوتاه

جدول ۳۰۶ – فلزات مختلف برای میل زمین

جدول ۳۰۷ – راهنمای به هم متصل کردن میل زمین

جدول ۳۰۸ – حداقل مقطع سیم حفاظت متناسب با سطح مقطع سیم فاز

 

 

 

 

تصاویر فایل پروژه:

  

 

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

 • فرمت فایل : Word –  تعداد صفحات : ۵۲ صفحه
 • حجم فایل :  ۱٫۴ مگا بایت
 • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com