پروژه حفاظت الکتریکی در تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی – پاورپوینت حفاظت الکتریکی در تجهیزات پزشکی و مراکز درمانی 

ایمنی وحفاظت الکتریکی بیماران و پرسنل در بیمارستان ها بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که ممکن است بیمار تحت یک پروسه درمانی قرار گیرد که باعث کاهش مقاومت بدن شده و یا ممکن است بیمار بیهوش باشد و قادر نباشد که به طور طبیعی نسبت به شوک جریان الکتریکی عکس العمل نشان دهد. به علاوه محلول های رسانای الکتریکی، نظیر محلول نمک در اطراف بیمار وجود دارد که ممکن است بر روی تجهیزات الکتریکی چکیده یا ریخته شوند و برای بیمار ایجاد خطر کند.
حفاظت الکتریکی بیمارستان,حفاظت الکتریکی تاسیسات,حفاظت الکتریکی,حفاظت الکتریکی تجهیزات پزشکی,حفاظت الکتریکی مراکز درمانی,پاورپوینت حفاظت الکتریکی,مقاله حفاظت الکتریکی,پاورپوینت حفاظت الکتریکی مراکز پزشکی,پاورپوینت تاسیسات پزشکی,مقالات برق,پروژه های برق,دانلود مقالات برق,پایان نامه برق,تاسیسات پزشکی,تاسیسات برق بیمارستان,تاسیسات مراکز درمانی,سیستم زمین اتاق عمل

بطور کلی ‌آسیب هایی که از جریان های الکتریکی ایجاد می شود بستگی به دامنه جریان الکتریکی، مسیر عبور جریان و همچنین مدت زمان وارد شدن جریان الکتریکی به بدن دارد.بدترین حالت عبور جریان حالتی است که این جریان الکتریکی از بافت قلب عبور کند و منجر به فیبریلاسیون شود.

برای ادامه توضیحات به ادامه مطلب بروید

تعریف جریان نشتی: تجهیزات و اجزای الکتریکی درون پوشش های عایقی واقع شده اند، اگر عایق بندی خراب شود این جریان نشت کرده و به سمت زمین روانه می شود که این مسیر ممکن است از طریق بدن بیمار یا اپراتور ایجاد شود. جریان برق همواره کم مقاومت ترین مسیر را برای عبور انتخاب می کند.
چند نکته:
هنگامی که فردی سیم الکتریکی حاوی برق را لمس می کند، جریان از یک دست وارد و از ناحیه دیگر خارج می شود. در این میان، اعصاب و ماهیچه ها در معرض آسیب و خطر قرار می گیرند که از فیبریلاسیون تا سوختگی بسته به دامنه و فرکانس جریان احتمال آسیب وجود دارد و همچنین مشکلات تنفسی را هم به دنبال خواهد داشت.
اگر دستگاه سیم زمین (ارتینگ) داشته باشد در صورت تماس بیمار، جریان ناخواسته از طریق مقاومت کمتر از یک اهم سیم زمین مهار می شود، اما در صورت عدم وجود ارتینگ جریان از بدن بیمار عبور کرده و باعث آسیب می‌شود.
در صورتی که بیمار دارای کاتتر فشار خون باشد یا برای گرفتنECGبه دستگاه متصل و روی تخت فلزی خوابیده باشد، و نشت جریان الکتریکی صورت گیرددچار فیبریلاسیون قلبی خواهد شد.

 

خطرات ناشی از الکتریسیته در محیطهای درمانی

الف ) خطرات ماکروشوک : جریانهای نسبتاً زیادی که به صورت خارجی اعمال می شوند و کسر کوچکی از آنها از اندام های حساس داخلی می گذرد ماکروشوک نامیده میشوند .

 

ب) خطرات میکروشوک : در حالتیکه کاتترها یا الکترودهای درون اندامی به بدن بیمار وصل باشد عبور جریانهای خیلی کوچک نیز می تواند باعث برق گرفتگی شود این جریانها عمدتاً جریانهای نشتی هستند و منشأ آنها هم غالباً کوپلاژ خازنی ناخواسته بین قسمتهای مختلف دستگاه است .

 

ج) خطر سوختگی: ناشی از استفاده نادرست از دستگاه جراحی الکتریکی فرکانس بالا ویا عدم اتصال صحیح الکترودهای دفیبریلاتور می باشد.

 

د) خطرات الکتریسته ساکن : که به راههای مختلفی از جمله تخلیه برروی بدن بیمار و ایجاد شوک الکتریکی ، جرقه زدن در محیط اتاق عمل و انفجار گازهای بیهوشی و … خطر آفرین هستند .

 

ه) خطر انفجار : در محیطهای اتاق عمل که گازهای قابل اشتعال وجود دارد ، مکانهایی از دستگاه که جرقه می زنند ( کلیدها ، رله ها و … ) و نیز الکتریسیته ساکن می توانند باعث انفجار شوند .

 

راههای اصلی پیشگیری از  خطر برق گرفتگی

الف ) در توزیع توان الکتریکی

۱٫زمین کردن هم پتاسیل

۲٫توزیع توان ایزوله

۳٫مدار قطع در صورت ایجاد خطای زمین

ب) در طراحی

۱٫زمین کردن بدنه دستگاه

۲٫کاهش جریان نشتی

۳٫استفاده از عایق بندی مضاعف

۴٫کار در ولتاژ های کم

۵٫ محدود کننده های جریان

۶٫ایزولاسیون الکتریکی ( قسمتهای کاربردی )

 

تدابیر لازم برای جلوگیری از خطرات

۱-ایمنی الکتریکی (مانند حفاظت در مقابل خطرات میکرو شوک، ماکرو شوک و ……)

۲-ایمنی فیزیکی – مکانیکی (مانند استحکام و پایداری مکانیکی تجهیزات و وسایل پزشکی ، مقاومت در مقابل ضربه و صدمات مکانیکی ، مقاومت در مقابل نفوذ و نشت مایعات و گاز ها و….)

۳- ایمنی امواج الکترو مغناطیسی (عدم تأثیر گذاری یا تأثیر پذیری نامطلوب امواج الکترومغناطیسی بر یا از وسایل و تجهیزات پزشکی ویا سایر وسایل، عدم تأثیرات مخرب تخلیه بارهای الکترواستاتیکی بر وسیله )

۴-ایمنی اشعه (ایمنی در برابر پرتوهای یونیزان و سایر طیف امواج الکترومغناطیسی ،حفاظت در مقابل پرتوهای  ماورای بنفش، اشعه ایکس ، گاما، بتا و…)

۵- ایمنی شیمیایی (حفاظت در مقابل مواد شوینده، پاک کننده، ضد عفونی کننده، استریل کننده و ……)

۶- ایمنی عفونی (عدم سرایت و انتقال عفونت توسط وسیله پزشکی )

۷- ایمنی محیط (تأمین ایمنی محیط پیرامون وسیله پزشکی و محیط زیست متأثر از کارکرد وسایل و تجهیزات پزشکی،بی خطر سازی زباله های بیمارستانی،توجه به کیفیت منابع آب ،جلوگیری از آلودگی صوتی )

۸- ایمنی کاربری (اشراف کامل اپراتور به نکات ایمنی و عملکردی مربوط به دستگاه درارتباط با بیمار ، خود، سایر افراد، وسایل ومحیط )

 

 طبقه‏بندی  دستگاهها از نظر حفاظت در برابر برق گرفتگی

تعریف قسمت با ولتاژ پایین ایمن: قسمتهایی که ولتاژ آنها کمتر از  ۶۰ ولت dc   یا ۲۵ ولت ac باشند قسمتهای با ولتاژ پایین ایمن (SELV)محسوب می‏شوند.

الف )دستگاههای با منبع تغذیه خارجی

 • طبقه I
 • طبقه II

ب) دستگاههای با منبع تغذیه داخلی

 

طبقه I: در این دستگاهها قسمتهای هادی در دسترسی که تنها با عایق اصلی از قسمتهای برق دار جدا شده اند باید زمین شوند

 

طبقه II: در این دستگاهها ایمنی تکمیلی متکی بر سیم زمین نیست و از طریق عایق‏بندی مضاعف یا تقویت شده تامین می‏شود. در دستگاههای طبقه II محفظه عایق تحت شرایطی می‏‏تواند به عنوان عایق تکمیلی محسوب شود.

 

 طبقه‏ بندی  قسمتهای کاربردی از نظر حفاظت در برابر برق گرفتگی

 • تعریف قسمت کاربردی:قسمتهایی از دستگاه را که در تماس با بدن بیمار هستند قسمتهای کاربردی (Applied Parts) می‏گویند.

 

 • قسمتهای کاربردی دستگاهها از لحاظ محافظت در برابر برق‏گرفتگی (میکروشوک) به ۳ گروه تقسیم می‏شوند که عبارتند از:
 • نوع B
 • نوع BF
 • نوع CF

 

 • نوع Body) B): معمولا قسمتهای کاربردی که در تماس دائم با بدن بیمار نمی‏باشند باید مطابق الزامات این نوع قسمتهای کاربردی باشند.

 

 •  نوع (Body Float) BF: معمولا قسمتهای کاربردی که در تماس دایم با بدن بیمار هستند باید مطابق الزامات این نوع قسمتهای کاربردی باشند. این نوع قسمتهای کاربردی از قسمتهای برق‏دار داخلی دستگاه و زمین حفاظتی ایزوله شده‏اند.

 

 • نوع (Cardiac Float) CF: قسمتهای کاربردی که در تماس با قلب بیمار هستند (تماس دایم با منطقه‏ای از سینه که قلب در آن قرار دارد و یا تماس مستقیم با ماهیچه قلب و یا نسوج نزدیک به آن)، باید مطابق با الزامات این نوع قسمتهای کاربردی باشند. این نوع قسمت کاربردی نیز از قسمتهای برق‏دار داخلی دستگاه و زمین ایزوله شده است.

 

طبقه بندی دستگاه از نظر حفاظت در برابر ورود زیان آور آب

 • :IPX1 سرازیر شدن آب به صورت عمودی روی دستگاه
 • :IPX2سرازیر شدن آب به صورت عمودی روی دستگاه وقتی دستگاه با شیب ۱۵ درجه قرار گیرد.
 • :IPX3 پاشیدن ‌آب
 • :IPX4 ترشح آب
 • :IPX5فوران آب
 • :IPX6 فوران شدید آب
 • :IPX7 در حالت غوطه وری موقت در آب
 • :IPX8 در حالت غوطه وری دائم در آب

 

 میزان ایمنی حین کار در مجاورت مخلوطهای هوشبری قابل اشتعال

 • دستگاه نوع AP

دستگاههایی که برای استفاده در مجاورت مخلوط های هوش بری قابل اشتعال به همراه هوا  ایمن هستند .الزامات استاندارد  باید در ساخت علامت گذاری و مدارک همراه این دستگا هها رعایت شده باشد.

 • دستگاه نوع APG

دستگاههایی که برای استفاده در مجاورت مخلوط های هوش بری قابل اشتعال به همراه اکسیژن و اکسید نیتروژن  ایمن هستند .الزامات استاندارد  باید در ساخت علامت گذاری و مدارک همراه این دستگا هها رعایت شده باشد.

 

 

فهرست مطالب

انواع روش‌های حفاظت انسان در تأسیسات الکتریکی

حفاظت توسط سیم زمین (PE)

حفاظت توسط عایق کاری مضاعف (کلاس II)

حفاظت توسط ولتاژکم (SELV)

حفاظت توسط ترانسفورماتور ایزوله

سیستم حفاظت نول

حفاظت توسط کلید ولتاژ (FU)

حفاظت توسط کلید جریان نشتی (RCD:FI)

همبندیBonding

منابع

 

 

تصاویر فایل پاورپوینت :

  

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

 • فرمت فایل :  PPT –  تعداد اسلایدها : ۶۴ اسلاید
 • حجم فایل : ۳٫۸۶ مگا بایت
 • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com