پاورپوینت بهره برداری پیشرفته از نیروگاه بخار- مقاله بهره برداری پیشرفته از نیروگاه بخار- پروژه بهره برداری پیشرفته از نیروگاه بخار

تفاوت یک نیروگاه بخار با نیروگاههای دیگر در چگونگی تولید بخار است. هر روشی که برای تولید بخار بکار می‌رود باید مقدار زیادی گرما استفاده شود تا توربین‌های بخار بکارانداخته شود که این گرمای زیاد باعث کاهش راندمان نیروگاه بخاری می شود  اما اگر بتوان در یک نیروگاه بخار از تلفات حرارتی  زیاد که در کندانسور اتفاق می افتد ، استفاده صنعتی شود راندمان حرارتی نیروگاه بخار به مقدار قابل ملاحظه ای بالا می رود به همین جهت در تمام جاهایی که علاوه بر انرژی الکتریکی احتیاج به مقدار زیادی انرژی حرارتی باشد از توربین بخاری استفاده می شود تا بتوان پس از انجام کار الکتریکی از حرارت باقیمانده استفاده حرارتی کرد . که درتوربین بخار، بخار خارج شده از آخرین مرحله توربین توسط لوله هایی برای مصارف صنعتی و حرارتی هدایت می شود .

نیروگاه,نیروگاه بخار,بهره برداری از نیروگاه بخار,بهره برداری پیشرفته نیروگاه,نیروگاه حرارتی,مقاله نیروگاه بخار,پروژه نیروگاه بخار,نیروگاه های بخار,بهره برداری پیشرفته از نیروگاه,مقالات برق,پروژه های برق,دانلود مقالات برق,پروژه های برق,پاورپوینت نیروگاه,پاورپوینت نیروگاه بخار,سمینار نیروگاه بخار

 

برای ادامه توضیحات به ادامه مطلب بروید

 

راههای بالا بردن راندمان و کم کردن تلفات در نیروگاه بخاری :

۱٫ بهتر کردن راندمان ماشین ها  و دستگاهها توسط  تغییر دادن ساختمان آنها و بزرگ کردن قدرتشان .

۲ . کم کردن مصرف داخلی نیروگاه توسط بکار انداختن صحیح ماشین ها و دستگاهها .

۳ . کم کردن تلفات حرارتی توسط بازیابی از حرارت آب تقطیر شده و تلفات بخار توربین .

۴٫  بهتر کردن راندمان حرارتی .

راندمان حرارتی را می توان بطریق زیر بالا برد :

الف- کم کردن فشار داخل کندانسور

ب- بالا بردن فشار و درجه حرارت بخار تازه

پ- داغ کردن مکرر بخار

ت- پیش گرم کردن آب تغذیه شدیر توسط بخار زیر کش شده از توربین

عیب این نوع نیروگاه تولید گازکربنیک فراوان واکسیدهای ازت وگوگرد وغیره است که درجو زمین رها شده ومحیط زیست را آلوده می سازد. ماکسیمم راندمان این نیروگاه ۴۱٪ است که با تمامی امکانات موجود امروزی می توان به دست آورد.

 

روشهای راه اندازی نیروگاه بخار

در زمان راه اندازی نیروگاه، مراحل استارت و گرم کردن اجزای قسمت های مختلف بایستی طوری با هم همزمان انجام شوند تا نیروگاه بتواند به آرامی در مدار قرار گیرد. برای پیشگیری از بروز مشکلات در راه اندازی و به دست آوردن راندمان بهتر، داشتن اطلاعات دقیق از تمام قسمت ها اجتناب ناپذیر است.

   به طور مثال، درجه حرارت بیش از حد مجاز باعث می شود که درجه حرارت پوسته توربین بالا رفته و در اثر تنش حرارتی حاصله در آن تغییر شکل ایجاد شود. بنابراین بسته به شرایط طراحی نیروگاه، دستور العمل های بهره برداری ویژه ای برای بویلر، توربین، ژنراتور و غیره تدوین شده است. در این دستورالعمل ها ترتیب انجام مراحل مختلف راه اندازی و طریقه گرم کردن تجهیزات به طور دقیق نوشته شده است.

راه اندازی نیروگاه های بخار در سه حالت مختلف سرد، گرم و داغ صورت می گیرد.

 

۱٫راه اندازی در حالت سرد

زمانی به راه اندازی کلمه سرد اضافه می شود که نیروگاه برای مدت زیادی خوابیده باشد و درجه حرارت تمام قسمت ها بسیار کم باشد و درام فشار نداشته باشد. بنابراین برای گرم کردن پیکره سیستم زمان طولانی لازم است تا درجه حرارت مطلوب بدست آید. قبل از راه اندازی بایستی تست ها و بازرس هایی انجام شود که عبارتند از:

۱-موجودی آب لازم برای واحد و احتمال اضافه کردن آن به تانک ذخیره

۲-موجودی سوخت در تانک های ذخیره

۳-تنظیم بودن سیستم اتمایزینگ سوخت

۴-حاضر بودن تجهیزات بویلر و بویلر کمکی برای تولید بخار برای مصارف واحد در راه اندازی

۵-آماده به کار بودن و در سرویس قرار داشتن اندازه گیرها

۶-تنظیم بودن کلیه والوهای اطمینان

۷-سطح روغن در تانک روغن

۸-عدم وجود قطعی در مدارات الکتریکی

۹-تست و آزمایش کلیه والوها و دمپرها، کنترل از راه دور

۱۰-آماده کردن مدارهای قدرت جهت پارالل کردن واحد

۱۱-پمپ های راه اندازی و رزرو اضطراری روغن توربین را آماده و سیستم استارت اتوماتیک پمپ های روغن توربین را که در موقع افت فشار در سرویس قرار می گیرند، تست شوند

۱۲-استاپ والوها، گاورنیگ والوها و سیستم های حفاظت توربین تست شوند

۱۳-بازرسی کلیه موارد ایمنی از جمله وجود وسایل ضد حریق و وضعیت نرمال روشنایی

   پس از انجام بازرسی های لازم واحد برای تغذیه آب و تغذیه بخار جهت مصارف داخلی آماده می گردد.مصارف داخلی عبارتند از گلندهای توربین، اجکتورها، دیاراتور، ایرپری هیترها و تجهیزات سوخت رسانی.

   سپس کندانسور و دیاراتور با آب بدون یون از طریق تانک ذخیره پر می شوند. سیستم آب خنک کن در سرویس قرار می گیرد، هیترهای فشار ضعیف با ماگزیمم فلوی آب کندانسور در سرویس قرار می گیرند. پس از آن اجکتورهای راه اندازی اصلی و گلند کندانسور و مسیر آب تغذیه به هیترهای فشار قوی آماده شده و یکی از فیدپمپ ها استارت می گردد و بدین ترتیب بویلر آبگیری می شود. پس از روشن کردن فیدپمپ ها ونت های هوای خط تغذیه را باز کرده و تا پر شدن سیستم این کار بایستی با دبی کم انجام شود تا از ضربه قوچ جلوگیری شود. خط تغذیه هنگامی پر شده است که آب به طور مداوم از ونت ها جریان یابد. هنگام پرکردن درام از آب بایستی به نکات زیر توجه کرد :

۱-اختلاف درجه حرارت بین آب ورودی و بدنه درام

۲-کنترل سطح آب درام

۳-هنگامیکه سطح آب به مقدار راه اندازی رسید بایستی آبگیری را متوقف نمود

۴-از مسدود نبودن بلوران های بویلر بایستی مطمئن بود که اینکار با مقداری درین کردن آب چک می شود.

در بویلرهای بدون درام ونت های بویلر زیر نظر گرفته می شود و آن ها را به ترتیب بعد از آنکه از آن ها به طور قطعی آب خارج گردید، می بندند. معمولا پس از پر شدن بویلر عمل هواگیری را برای مدت کوتاهی تکرار می کنند. هنگامیکه سطح آب در استارت آپ وسل ظاهر گردید و در عین حال شیرهای کنترل تخلیه آن به استارت آپ فلاش تانک در همان بسته نباشد بویلر آبگیری شده است. در این لحظه تغذیه آب به بویلر ممکن است قطع گردد.

در صورتیکه بخواهیم بویلر را تا حد معینی پر کنیم می توانیم این عمل را به صورتیکه در بالا توضیح داده شد انجام دهیم با این تفاوت که ونت هایی از بویلر را در سطح مورد نظر (اکونومایزر یا اواپراتور) را باز گذاشته و هنگامیکه جریان آب مداوم از آن ها جاری شد بویلر تا آن سطح پر شده است.

همزمان با پر کردن بویلر توسط آب، خط تغذیه بخار برای گرم کردن درام آماده می شود. این کار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از روشن کردن مشعل ها انجام می شود. بخار گرم کن درام از منبع خارجی تامین می گردد که عبارتند از واحدهای در حال کار یا بویلر کمکی.

برای آماده کردن سیستم احتراق ابتدا مسیر دود و هوا برای پرژ بویلر آماده می شود. برای این کار ژانگستروم و F.D.FAN ها (در صورت وجود I.D.FAN) در سرویس قرار می گیرند و محفظه کوره به مدت ۱۰ دقیقه در مسیر جریان هوا قرار می گیرد.

 برای آماده کردن مسیر سوخت به مشعل ها والوهای مسیر دی سیرکوله را باز کرده و والو روی مسیر اصلی حدودا ۲۰ % و والو مسیر برگشت ۱۰۰ % باز می شود. با تغییر جهت حرکت سوخت لوله های مشعل ها را گرم و توسط کنترل والو فشار سوخت قبل از مشعل ها تنظیم می شود.

برای آماده کردن یک مشعل ابتدا قطعات آنرا چک کرده و پس از اطمینان از سالم بودن آن ها کیفیت اتمیزه کردن و ظرفیت و زاویه مخروط آن تست می گردد. روشن کردن بویلر با روشن کردن مشعل ها از اولین آن ها با سوخت راه انداز آغاز می شود که می تواند به صورت جفت مشعل یا تک تک ادامه یابد.

با توجه به دستور العمل راه اندازی و منحنی های بهره برداری مربوط به هر نیروگاه در حین انجام راه اندازی بویلر کارهای مربوط به آماده سازی توربین نیز انجام می شود.

ابتدا سیستم روغنکاری توربین در سرویس قرار می گیرد. درجه حرارت روغن برای سیستم روغنکاری یاتاقان ها بایستی بین حدود مجاز خود باشد. پس از کنترل فشار روغن و اطمینان از رسیدن روغن به یاتاقان ها ترنینگیر در سرویس قرار داده می شود. بعد از اطمینان از کار نرمال ترنینگیر سیستم گاورنیگ و حفاظت توربین آماده و در سرویس قرار می گیرد و سیستم محدود کننده توان (لود لیمیت) کنترل می شود. پس از قرار گرفتن سیستم نظارت توربین در سرویس (سوپروایزری) و تست حفاظت های توربین، بخار به گلندهای توربین فرستاده می شود.

سپس سیستم های گلندسیل، گلندکندانسور، هیترهای سیکل، مسیرهای راه اندازی لوله های بخار اصلی و بخار ری هیت آماده به کار می شوند. کلیه درین های مسیر بخار اصلی و ری هیت و زیرکش های توربین باز می گردند و والو بخار اصلی شده پس از رسیدن بخار به شرایط مجاز می توان توربین را دور داد. قبل از دور دادن توربین موارد زیر چک می شود:

۱-خلاء کندانسور

۲-خمش روتور

۳-اختلاف فشار روغن سیل ژنراتور و هیدروژن

۴-درجه حرارت روغن توربین بعد از کولرها

۵-مقادیر انبساط نسبی در حد مجاز باشد.

پس از ثابت شدن شرایط فوق می توان روتور توربین را بوسیله بخار به گردش درآورد و البته پس از رسیدن دور به حد معین از درگیر نبودن ترنینگیر اطمینان حاصل نمود. از این به بعد بایستی کاملا طبق منحنی های بهره برداری عمل کرد و در دورهایی که از طرف سازنده توصیه شده اضافه کردن دور را متوقف نمود و کلیه شرایط توربین چک و سپس دور اضافه شود. پمپ اصلی روغن در دور تعیین شده بایستی در سرویس قرار گیرد و دقت نمود در هنگام دور دادن از دورهای بحرانی به سرعت عبور کرد تا از لرزش سیستم جلوگیری شود. در حین دور دادن موارد زیر به طور دایم چک و کنترل می شوند:

۱-لرزش یاتاقان ها

۲-انبساط پوسته توربین

۳-درجه حرارت فلز سوپرهیترها

۴-کیفیت احتراق در کوره

۵-سطح آب در کندانسور، هیترها، درام و دیاراتور

۶-فشار روغن یاتاقان ها و روغن کنترل و هیدرولیک توربین

۷-ازدیاد طول نسبی روتور

۸-درجه حرارت فلز توربین و لوله های بخار

۹-حرکت محوری روتور

۱۰-انبساط لوله های دیواره ای بویلر

۱۱-اختلاف فشار روغن سیل و هیدروژن

۱۲-درجه حرارت بابیت یاتاقان ها

۲٫راه اندازی واحد از حالت گرم

   هنگامیکه درجه حرارت پوسته توربین بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد باشد واحد گرم تلقی می شود. در این نوع راه اندازی سیستم ری هیت و قسمت های ورودی بخار به توربین گرم می شوند. عملیات مقدماتی مانند راه اندازی سرد می باشد با این تفاوت که هنگام آماده نمودن مسیرهای بخار اصلی، استپ والوهای توربین، والوهای اصلی بخار و بای پاس های آن ها، والوهای درین سوپرهیترها، والوهای سرریز اضطراری درام و والوهای مسیر ونت بعد از

   سوپرهیترها بسته نگاه داشته می شوند و درام را تا سطح راه اندازی آبگیری می کنند. در بویلرهای بدون درام (وانس ترو) قبل از روشن کردن اولین مشعل هر گونه بخار جمع شده در اکونومایزر باید خارج گردد. بدین دلیل اکونومایزر باید بوسیله فیدواتر پرژ شود و این عمل باید آنقدر تکرار گردد تا مقدار جریان آب تغذیه بعد از فیدپمپ برابر با جریان آبی که از اواپراتور عبور می کند، بشود بعد از آنکه بخار اکونومایزر به وسیله فیدواتر تخلیه شد درجه حرارت فیدواتر بعد از اکونومایزر باید کمتر از درجه حرارت اشباع باشد. قبل از روشن کردن مشعل ها درین های سوپرهیتر باز می شوند و تا افت فشار درام ادامه می یابد.

   بویلر را مانند حالت سرد روشن کرده و همزمان با روشن کردن مشعل ها سیستم گرمکن درام در سرویس قرار داده می شود و در صورت وجود بای پاس (خط برو) پس از روشن کردن دومین مشعل بای پاس فشار قوی باز شده و فشار آن توسط میزان سوخت و درجه حرارت بخار کنترل می گردد.

   عملیات مقدماتی برای راه اندازی توربین مانند راه اندازی سرد می باشد با این تفاوت که لوله های بخار اصلی و والوها کمی سریع تر گرم شده، و مدت زمان کمتری برای گرم کردن سیستم ری هیت و تست ورودی بخار صرف می شود. در راه اندازی گرم افزایش دور روتور به وسیله عبور بخار از بای پاس والوهای اصلی انجام می گیرد و در دورهای پایین چند دقیقه تامل کافی است و رسیدن به دور نامی کمتر از ۱۰ دقیقه به طول می انجامد. ولی بایستی کلیه شرایط توربین و بخار طبق منحنی های بهره برداری بوده و مطابق آن ها دور دادن و بارگیری انجام شود.

۳٫راه اندازی داغ

   هنگامیکه درجه حرارت پوسته توربین بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد باشد و یا بویلر و توربین تریپ اضطراری داده شده باشند واحد داغ تلقی می شود. در این نوع راه اندازی احتیاجی به گرم کردن مسیر ری هیت و درام نمی باشد. پس از بررسی علل و رفع اشکال ایجاد شده، بویلر برای روشن شدن آماده می شود. برای اینکار ژانگستروم و F.D.FAN ها در صورتیکه در سرویس نباشند روشن خواهند شد. حدود ۱۰ دقیقه مسیر دود و هوا پرژ شده و سیستم سوخت رسانی به بویلر آماده می شود. فیدپمپ استارت می گردد و درام را تا سطح راه اندازی آبگیری می نمایند.

   قبل از روشن کردن مشعل ها درین های سوپرهیترها به مدت چند دقیقه ای باز خواهند ماند. وقتی خلا کندانسور به حد مجاز رسید بویلر راه اندازی می شود و به گلندهای توربین فشار قوی و فشار متوسط بخار رسانده می شود تا انبساط نسبی روتور به اندازه مثبت برسد. بوسیله اسپری آب در دی سوپرهیترها درجه حرارت بخار تنظیم می گردد. دور دادن و بارگیری از واحد مانند راه اندازی سرد طبق منحنی های راه اندازی و با توجه به شرایط توربین انجام می گیرد.

   در این نوع راه اندازی در دروهای پایین تقریبا توقفی نداشته و دور خیلی سریع به دور نامی رسانده می شود و بار اولیه ای که از واحد گرفته می شود بیشتر از راه اندازی سرد می باشد.

   همانطور که قبلا گفته شد راه انداز واحد بایستی مطابق دستور العمل خاص واحد و منحنی های ارایه شده از طرف شرکت سازنده صورت گیرد البته همیشه نمی توان دقیقا طبق این منحنی ها پیش رفت ولی بایستی دقت شود سیستم در سمتی پیش رود که اپراتور مطمئن باشد قادر به کنترل واحد می باشد.

 

 

 

تصاویر فایل پاورپوینت :

  

  

 

در این پاورپوینت پارامترها و روابط مهم در خصوص طراحی ژنراتور نیروگاه ، بحث راندمان ، منحنی های توان ، روش های کنترل فرکانس و کنترل توان راکتیو ، کنترل بار تولیدی و فرکانس ، فاکتورهای مهم طراحی والوها،انواع روش کنترل ولتاژ شبکه(AVR) بررسی شده است.

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .

 

  • فرمت فایل :  PPT –  تعداد اسلایدها : ۷۶ اسلاید
  • حجم فایل : کمتر از ۱ مگا بایت
  • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com