پاورپوینت بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان امداد (شهید کامیاب) – پروژه بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان امداد (شهید کامیاب)  

برای هر مرکز  پزشکی اعم از  بیمارستان آزمایشگاه و… داشتن یک برنامه مدون ”اصول حفاظت وایمنی“ از اهم واجبات است و برای شناسایی خطرات ناشی از کار و ایمنی در باره هر یک از آنها باید تمام کوشش های لازم به عمل آید.

بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان امداد (شهید کامیاب),سیستم حفاظت برق بیمارستان,ایمنی برق بیمارستان,بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان امداد,سیستم توزیع برق بیمارستان,سیستم برق بیمارستان,برق بیمارستان,بیمارستان,برق اتاق عمل,مقاله برق بیمارستان,ایمنی اتاق عمل,برق اتاق عمل,پروژه های برق,مقالات برق,دانلود پروژه های برق,دانلود پایان نامه برق

حفاظت چیست؟

کلمه حفاظت برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. از دید یک دانشمند انجام صحیح یک آزمایش و تجربه است . از دید یک مهندس سازنده ،حفاظت یکی از فاکتورهای اساسی برای گسترش و انجام یک تولید است  بنابراین کلمه ی safety و این که یک محل چقدر حفاظت شده است مطلق نیست .

برای دانلود  به ادامه مطلب مراجعه گردد

 

چگونه می توانیم احتمال خطر را کاهش دهیم تا در حد قابل قبولی باشد؟

بسیاری از خطراتی که در بیمارستان ها ما را تهدید می کند شناخته شده است و احتمال خطر نیز مشخص است . روشی که ما را از مقابله  با این خطرات آگاه می سازد اصول حفاظت و ایمنی را تشکیل می دهد .

ایمنی الکتریکی

 تعریف : محافظت از شوک الکتریکی خطرناک،انفجار ،آتش سوزی یا خسارت به تجهیزات و ساختمان ها می باشد .

شوک الکتریکی از سیم کشی نادرست تجهیزات الکتریکی خراب یا سیستم های تغذیه ی نا مناسب به وجود می آید .انفجار ممکن است از جرقه های اتصال الکتریکی به وجود آید که نوعی از گازها نظیر گازهای بیهوشی را مشتعل می کند.

یک مهندس پزشک به عنوان حافظ جان پرسنل و بیماران باید از ایمنی تجهیزات و وسایل بیمارستان اطمینان حاصل کند به همین جهت باید اصول ایمنی در بیمارستان را مو به مو اجرا کند تا از حوادث جانی و مالی در هنگام استفاده از دستگاه ها پیشگیری کند.

ایمنی در بیمارستان
ایمنی وحفاظت الکتریکی بیماران و پرسنل در بیمارستان ها بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که ممکن است بیمار تحت یک پروسه درمانی قرار گیرد که باعث کاهش مقاومت بدن شده و یا ممکن است بیمار بیهوش باشد و قادر نباشد که به طور طبیعی نسبت به شوک جریان الکتریکی عکس العمل نشان دهد. به علاوه محلول های رسانای الکتریکی، نظیر محلول نمک در اطراف بیمار وجود دارد که ممکن است بر روی تجهیزات الکتریکی چکیده یا ریخته شوند و برای بیمار ایجاد خطر کند.
بطور کلی ‌آسیب هایی که از جریان های الکتریکی ایجاد می شود بستگی به دامنه جریان الکتریکی، مسیر عبور جریان و همچنین مدت زمان وارد شدن جریان الکتریکی به بدن دارد.بدترین حالت عبور جریان حالتی است که این جریان الکتریکی از بافت قلب عبور کند و منجر به فیبریلاسیون شود.

تعریف جریان نشتی

تجهیزات و اجزای الکتریکی درون پوشش های عایقی واقع شده اند، اگر عایق بندی خراب شود این جریان نشت کرده و به سمت زمین روانه می شود که این مسیر ممکن است از طریق بدن بیمار یا اپراتور ایجاد شود. جریان برق همواره کم مقاومت ترین مسیر را برای عبور انتخاب می کند.
چند نکته
هنگامی که فردی سیم الکتریکی حاوی برق را لمس می کند، جریان از یک دست وارد و از ناحیه دیگر خارج می شود. در این میان، اعصاب و ماهیچه ها در معرض آسیب و خطر قرار می گیرند که از فیبریلاسیون تا سوختگی بسته به دامنه و فرکانس جریان احتمال آسیب وجود دارد و همچنین مشکلات تنفسی را هم به دنبال خواهد داشت.
اگر دستگاه سیم زمین (ارتینگ) داشته باشد در صورت تماس بیمار، جریان ناخواسته از طریق مقاومت کمتر از یک اهم سیم زمین مهار می شود، اما در صورت عدم وجودد ارتینگ جریان از بدن بیمار عبور کرده و باعث آسیب می‌شود.
در صورتی که بیمار دارای کاتتر فشار خون باشد یا برای گرفتنECGبه دستگاه متصل و روی تخت فلزی خوابیده باشد، و نشت جریان الکتریکی صورت گیرددچار فیبریلاسیون قلبی خواهد شد.
طبقه بندی تجهیزات پزشکی 

 • کلاس І:
  تجهیزات کلاس Іاز ۳ کابل اصلی تشکیل شده اند که یکی از آن ها کابل زمین (سیم ارت به رنگ سبز و زرد) است.
  بخش های خارجی فلزی تجهیزات کلاس Іبه این سیم زمین متصل شده اند ، از این رو اگر در داخل دستگاه خطایی رخ دهد و به بدنه دستگاه برسد، سیم زمین، جریان‌ نشتی را به زمین منتقل می کند.
  تجهیزات پزشکی را باید به طور مرتب کنترل کرده و از سالم بودن کانکتورها و ارتینگ دستگاه اطمینان حاصل کرد.
 • کلاس ІІ:
  حفاظت در این کلاس از تجهیزات عایق بندی دوگانه است که ۲ لایه عایق بین اجزای مختلف دستگاه قرار می گیرد. علامت اختصاری این گروه ۲ مربع درون هم است.
  در این کلاس نیازی به اتصالات زمین وجود ندارد. تجهیزات کلاس ۲ با دوپین اصلی تجهیز می شوند.
  خطایالکتریکی که داخل تجهیزات رخ می دهد، خیلی ضعیف است که بتواند خطرساز باشد، چرا که عایق بندی دوبل از بخش های خارجی محافظت می کند.
 • کلاس ІІІ :
  مقاوم در مقابل دفیبریلاتور(Defibrillatorproof):
  برخی از تجهیزات پزشکی درون بیمارستان با نشان (Defibrillator-Proof‌) طبقه بندی می شوند.
  زمانی که دیفیبریلاتور بر روی بدن بیمار در حال شارژ شدن است (در حال استفاده است) تجهیزات با این علامت و نشان به بیمار آسیب نمی رسانند.
  تجهیزات با نشان دیفیبریلاتور پروف می توانند در طول دیفیبریلاسیون به مریض متصل باشند.
  اصول طراحی تجهیزات:
  طراحی مناسب مهندسی تا حد زیادی، ایمنی الکتریکی را افزایش می دهد.
  تجهیزات نباید هنگامی که تحت شرایطی نظیر رطوبت زیاد، دماهای بسیار زیاد یا بسیار کم، در انبار ماندن به مدت طولانی یا ضربه های محکم، قرار می گیرد، خطرساز شوند.
  در صورت لزوم تجهیزات باید قابلیت ضدعفونی یا استریل کردن داشته باشند.
  لازم است گرانیگاه دستگاه به اندازه کافی پایین باشد تا تعادل مورد نیاز آن تامین شود.

روش های محافظت در مقابل نشت جریان
بیشتر فضاهای مراقبت از بیماران در مراکز درمانی مجهز به تجهیزات محافظت کننده در مقابل نشت جریان و شوک های الکتریکی می باشند . سطح حفاظتی این تجهیزات به وسایل الکتریکی مورد نظر و منطقه هایی که دستگاه در آن واقع شده است بستگی دارد . این تجهیزات شامل موارد زیر می باشد:
۱-تجهیزات جریان های باقی مانده (Residual Current Devices RCD)
RCD ها که به عنوان سوئیچ های امنیتی هم مطرح می شوند در قسمت های مراقبتی از بیماران و به منظور مشاهده و محافظت از منابع برق مورد استفاده قرار می گیرند. این سوئیچ ها جریان الکتریکی را حس کرده و در صورت وجود جریان نشتی منبع برق را به مدت ۴۰ میلی ثانیه قطع کرده و جریان نشتی را به سمت زمین هدایت می کند. RCD هایی که در بیمارستان ها استفاده می شوند از سایر انواع آن حساس تر می باشند. این نوع سوئیچ ها با حس ۱۰ میلی آمپر جریان نشتی منبع را قطع می کنند.
پریز های برقی که از طریق RCD برق دریافت می کنند دارای لامپ های نشانگر جریان بوده که در زمانی هایی که جریان نشتی وجود دارد این لامپ ها خاموش می شوند.
۲-مانیتور های اضافه بار ایزولاسیون خط Line Isolation overload Monitors )LIMs) 
در شرایط مراقبت های ویژه و بحرانی اگر منبع برق دارای تلرانس باشد از پریز های برق مخصوص با ترانسفورماتور های ایزوله استفاده می شود. مانیتورهای تشخیص اضافه بار خط ایزوله برای نشان دادن اضافه بار و جریان نشتی مورد استفاده قرار می گیرند. این مانیتور ها جریان مصرفی را به طور پیوسته نشان داده و در صورت بروز خطا مثل نشت جریان یا اضافه بار اعلام هشدار کرده اما منبع برق را قطع نمی کند. LIM ها همچنین میزان برق مصرفی تجهیزات را نیز نشان می دهند و در صورت وجود اضافه بار دستگاه از این خط خارج شده و از خط دیگری تغذیه کرده و از این طریق از پریدن فیوز برق جلوگیری می کند.
۳-زمین هم پتانسیل 
تجهیزات زمین هم پتانسیل در فضاهایی که عنوان (cardiac protected) یا همان محافظت قلبی طبقه بندی شده اند مورد استفاده قرار می گیرند .زمین هم پتانسیلل اختلاف ولتاژ ما بین بخش های زمین شده تجهیزات و سایر فلزات موجود در فضا را به حداقل رسانده و از ایجاد جریان مابین زمین های تجهیزات مختلف جلوگیری می کندد به عبارتی همه ی زمین های موجود در فضا را هم پتانسیل کرده و از این طریق خطر میکروشوک ها که در اثر تماس بیمار با قطعات فلزی در اتاق ممکن است رخ دهد را از بین می برد.

انواع خطرهای احتمالی

آسیب فیزیولوژیکی 

شوک الکتریکی ممکن است موجب درد ، جراحت یا مرگ شود . مقدار جریان گذرنده از بدن شدت شوک را تعیین می کند. به طور مثال احتمال وقوع فیبریلاسیون بطنی هنگامی که جریان از قلب می گذرد افزایش می یابد.

برخی از عوامل مؤثر در تشدید آسیب های فیزیولوژیکی عبارتند از :

 1. ولتاژ
 2. فرکانس
 3. مسیر عبور جریان از بدن
 4. مقاومت الکتریکی بدن
 5. وقوع در سیکل قلبی
 6. طول مدت اعمال جریان

الکتریسیته ی ساکن 

الکتریسیته ی ساکن می تواند برای اشخاص و تجهیزات حساس خطرناک باشد. شوک های الکتریسیته ی ساکن می تواند شخص را تکان داده و موجب حادثه شوند. همچنین جرقه های ناشی از الکتریسیته ی ساکن می توانند موجب انفجار گازهای قابل اشتعال (گازهای بیهوشی و …) شوند .

قطع برق 

قطع برق در برخی از تجهیزات حیاتی می تواند خطرناک باشد . تاخیر در راه انداری برق اضطراری(بیش از ۱۰ ثانیه ) می تواند موجب توقف عملکرد سیستم های حافظ حیات بیمار شود .

 

 

تصاویر فایل پروژه :

  

 

 

خرید آنلاین پروژه

کليک جهت خريد کالا ، به منظور پذيرش قوانين و مقررات سايت مي باشد .
 • فرمت فایل :  PPT –  تعداد اسلایدها : ۴۲ اسلاید
 • حجم فایل : ۵٫۷۳ مگا بایت
 • برای دانلود مقالات و پروژه های بیشتر در گرایش قدرت اینجا کلیک کنید.

درصورت بروز مشکل در هنگام خرید با ایمیل زیر در ارتباط باشید.

ایمیل مدیریت پارسی برق : admin@parsibargh.com